Alpina in TOCSEN
11. avgusta 2021

Varnost je na prvem mestu. Aplikacije in senzorji, ki rešujejo to in ono, pa se počasi prebijajo na drugo mesto in hitreje opozarjajo na nezgode. Nemški gorski kolesarji in računalniški navdušenci so prav za ta namen naredili aplikacijo, ki sliši na ime Tocsen.

Senzor zaznave padca ni v kolesarskem svetu seveda nobena novost. Najdeš ga v čeladi, na telefonu, v športni uri, v kolesarskem računalniku in verjetno še kje. Običajno deluje v povezavi z aplikacijo, naloženo na pametnem telefonu. Ko senzor zazna padec, to preko povezave bluetooth javi telefonu, ta pa pošlje sporočilo na prednastavljeno telefonsko številko. Stvar je zelo uporabna, predvsem takrat, ko po hosti furaš sam.

Nemški zanesenjaki in Tocsen

Trojica nemških gorskih kolesarjev je po nesreči svojega prijatelja staknila glave in izkušnje predhodnikov nadgradila s svojimi idejami in znanjem. Trgu so ponudili inovativen senzor Tocsen in dodelano aplikacijo, ki seveda deluje v okoljih iOS in Android. Njihov izdelek je opazil nemški proizvajalec čelad Alpina in ga spretno uporabil v nekaterih čeladah. V čem so torej Alpinine čelade s sistemom alarmiranja Tocsen boljše od ostalih?

Tocsen in Alpina

Tocsen na trgu ponuja samostojne senzorje zaznave padca (v črni in roza barvi). Za Alpino so ga vgradili v vrtljivi gumb, s katerim nastavljaš velikost (oprijem) čelade. Čeprav se v njem skrivajo senzor pospeška, vezje, piezo element in baterija, je gumb le malenkost debelejši od tistega na običajnih čeladah. Pravzaprav ima tak celo boljši oprijem od klasičnega. Majhna Li-ionska baterija se polni preko micro vhoda USB na gumbu, kar je precej bolj preprosto od preverjanja in menjave klasičnih gumb baterij.

Alpina zaenkrat ponuja dva modela čelad z vgrajenim senzorjem Tocsen: Anzana in Mythos.

Uporabne lastnosti aplikacije Tocsen

Alexander, Andreas in Malte so v aplikacijo Tocsen dodali nekatere zelo uporabne lastnosti. Velik poudarek so posvetili preprečevanju lažnih alarmov. Ta se lahko sproži vedno, ko senzor gibanja zazna dovolj močan sunek. A kaj, če ti čelada preprosto pade iz rok? V aplikaciji lahko nastaviš (priporočljivo), da se alarm sproži le med kolesarjenjem. Algoritem analizira gibanje senzorja in prepozna aktivnost ter o padcu obvesti izbrane osebe le takrat, ko se ta res zgodi.

Tudi pri obveščanju so razvijalci aplikacije Tocsen naredili korak naprej. Poleg oseb, ki jih predhodno sam vneseš, aplikacija o nesreči obvesti tudi druge uporabnike aplikacije, ki so oddaljeni do 3 kilometre od mesta nezgode. Po prejetem obvestilu o dogodku jim aplikacija ponudi tudi možnost vodenja do ponesrečenca, zato ima ta veliko večjo možnost za hiter potek reševalne akcije. Aplikacijo si lahko naložiš tudi, če ne uporabljaš Alpinine čelade, in tako aktivno pomagaš morebitnim ponesrečencem.

Z večanjem skupnosti Tocsen bo večja tudi moja in tvoja varnost! Ko si enkrat ob poškodovanem kolesarju, pa ti aplikacija pomaga z navodili za prvo pomoč.

Kaj pa, ko ni signala?

Seveda se lahko znajdeš na območju, kjer ni telefonskega signala. Tudi o tem te aplikacija opozori z zvočnim alarmom. Takrat se vrneš do mesta s signalom, izračunaš čas trajanja poti skozi telefonski mrk, ga vneseš v aplikacijo in greš naprej. Če po določenem času še nisi splezal iz črne luknje, so o tem spet obveščeni tvoji bližnji na terenu in v srcu.

Za svojo varnost moraš v prvi vrsti poskrbeti sam. A včasih se ti kljub previdnosti zalomi. Takrat ti bo prvi pomagal prijatelj, ki fura s teboj. Če nimaš pravega, imej vsaj virtualnega!

Fotografije Matej Hartman

Čelade Alpina v Sloveniji zastopa ASA Naklo: www.asa.si.

Preberi še:

SOS, tukaj sem!

Sledite nam