BMX, državno prvenstvo
13. septembra 2020

Sončen septembrski vikend, tretja in četrta dirka slovenskega pokala, državno prvenstvo v disciplini race ter rekordno število tekmovalcev in tekmovalk na startu.

Zadnje BMX dejanje letos na slovenskih tleh in kar enainosemdeset tekmovalk in tekmovalcev na že tretjem zaporednem državnem prvenstvu v Mariboru. Najmnožičnejši kategoriji amaterji 7 do 9 let ter dečki 9 in 10 let in atraktivno dirkanje v vseh kategorijah.

Tilen Frank pred Stašem Lukićem, na tretjem mestu najhitrejši v kategoriji 15 in 16 let Beno Batič.

Nekaj atraktivnih padcev, a brez hujših poškodb – najhuje jo je v boju za drugo mesto skupila Katja Stupar – je še dodatno začinilo celoten in napet dirkaški vikend.

Za naslove državnih prvakov so se pomerili v soboto, dirka pa je, tako kot današnja, štela še za točkovanje v slovenskem pokalu. Na startu so slovenskim tekmovalcem družbo delali še člani avstrijskega kluba iz Baierdorfa.

Slovenski predstavniki pa so zastopali barve klubov BSX Racing Team Maribor, KD Rajd Ljubljana, KK Črn trn Ajdovščina, KD Lignit Velenje in TBP Lenart.

Sobota in DP

Sobotni popoldanski program je postregel z odličnimi vožnjami za naslove državnih prvakov. Tekmovalci so se za medalje Kolesarske zveze Slovenije pomerili v osmih kategorijah, kategorije amaterjev namreč ne štejejo, državni prvaki pa so postali:

• Do 8 let: Najhitrejši je bil Max Sliško, drugo mesto je osvojil Oto Hainrih, tretje pa Val Stupan (vsi trije BSX Racing Team).
  • 9 in 10 let: Jošt Ložar (KD Rajd) je ubranil lanski naslov, drugo mesto si je privozil Tim Pećanac, tretje mesto je pripadlo Žanu Koglerju (oba BSX Racing Team).
  • 11 in 12 let: Pia Palčnik je ugnala Katjo Stupar (obe BSX Racing Team), tretje mesto je osvojil Mak Breznik Falk (KD Rajd).
  • 13 in 14 let: Tim Rovtar (KK Črn trn) je bil razred zase. Na drugo mesto se uvrstil Gaj Palčnik (BSX Racing Team), tretje mesto je pripadlo Valu Trinleju Lampiču (KD Rajd).
  • 15 in 16 let: Beno Batič (KK Črn trn) zlato, Nejc Heric srebro, Matic Sitar (oba KD Rajd) pa bron.
  • 17+: Večkratni državni prvak Tilen Frank je bil hitrejši od povratnika na BMX steze Staša Lukića (oba BSX Racing Team).
  • Cruiser do 29 let: Jani Volk je bil hitrejši od Roka Bajca (oba KK Črn trn).
  • Cruiser 30+: Še en naslov za BSX Racing Team. Ta je šel v roke Gregorju Palčniku. Drugo mesto je osvojil Peter Dovžak, tretje pa Kristjan Kocmut (oba KK Črn trn).
Tim Rovtar prepričljivo do naslova državnega prvaka.

Največ naslovov je romalo h klubu gostitelju BSX Racing Team, naslov manj je osvojil KK Črn trn, en naslov pa je šel v Ljubljano k KD Rajd.

BMX podmladek prihaja, za to se ni bati, saj je v treh amaterskih kategorijah nastopilo 32 tekmovalcev.

• Amaterji do 6 let: Nick Čeh Cigrovski (BSX Racing Team) prvo, Aleksandar Gajić (KD Rajd) drugo in Amelie Breznik Falk (BSX Racing Team) tretje mesto.
  • Amaterji 7 do 9 let: Zmaga Maju Nanutu (KD Rajd), drugo mesto Matiji Krečiču (KK Črn trn) in tretje Urbanu Petkoviču (KD Rajd).
  • Amaterji 10 do 12 let: Zmagal je Mai Pokleka (KD Lignit), drugo mesto je osvojil Matevž Bračko (BSX Racing Team), tretji je bil Tobija Pregelj (KK Črn trn).
Za prihodnost BMXa se ni bati. Najmlajših se je kar trlo na startu.

Nedelja

Pravo poletno vreme in temperatura kar trideset stopinj, razgreto ozračje in sproščeno dirkanje, saj so naslovi državnih prvakov za letošnjo sezono že podeljeni.

Jošt Ložar do tretjega zaporednega naslova prvaka.
  • Do 8 let: Trikrat BSX Racing Team. Oto Hainrih, Max Sliško in Val Stupan.
  • 9 in 10 let: Jošt Ložar prvo, Sandro Hohengasner (BMX Baierdorf) drugo in Žan Kogler tretje mesto.
  • 11 in 12 let: Zmaga Pie Palčnik, drugo mesto Maka Breznika Falka, Tretje mesto je zasedla Katja Stupar.
  • 13 in 14 let: Vrstni red enak kot dan prej. Prvo mesto Tim Rovtar, drugo mesto Gaj Palčnik in tretje Val Trinle Lampič.
  • 15 in 16 let: Še eno zmago je nanizal Beno Batič. Drugo in tretje mesto sta osvojila Nejc Heric in Matic Sitar.
  • 17+: Nedeljski osamljeni jezdec je bil Staš Lukič, ki je tekmoval v združeni kategoriji s tekmovalci 15 in 16 let.
  • Cruiser do 29 let: Jani Volk in Rok Bajc sta le zamenjala mesti. Nedelja je pripadla slednjemu.
  • Cruiser 30 +: Gregor Palčnik, Peter Dovžak, Kristjan Kocmut.
  • Amaterji do 6 let: Aleksandar Gajić je po sobotnem drugem mestu tokrat zabeležil zmago. Drugi je bil sobotni zmagovalec Nick Čeh Cigrovski, tretje mesto je pripadlo Amelie Breznik Falk.
  • Amaterji 7 do 9 let: Maj Nanut prvo, Matija Krečič drugo in Nik Pećanac (BSX Racing Team) tretje mesto.
  • Amaterji 10 do 12 let: Zmagal je Tobija Pregelj, drugi je bil Matevž Bračko, tretje mesto je pripadlo Juretu Kuharju (KD Rajd).

To je bilo letos zadnje dejanje na BMX progah v Sloveniji. Našim tekmovalcem se tako obeta, seveda odvisno od zdravstvene situacije, le še obisk dirk konec meseca v avstrijskem Baierdorfu, nedaleč stran od Gradca.