shuttle /ˈʃʌt(ə)l/ – samostalnik iz angleščine, ki pomeni stalen način prevoza med dvema ali več točkami. Po domače “šatelj”. Iz njega izhaja glagol “šatljati”.
Naj bi napisal nekaj drugega, ampak bom najprej napisal nekaj … drugega. Tisto prvo (drugo) pa na koncu.
Šatelj
Včasih smo poznali naprimer le šatlje od letališča do hotela, pa vesoljski šatelj od Cape Canaverala ali od kod že do plovil v orbiti.
Zdaj je šatljanje postala sopomenka za gorsko kolesarjenje. Šatelj na prvo žogo razumemo kot vozilo na motorni pogon, praviloma kombi, najbolje s prikolico za vsaj toliko koles, kot je sedežev v kombiju. Npr: “Jutri se gremo šatljat, imamo še en sedež, prideš z nami? Imamo tudi šatelj banija.”
Kjer ni žičnice, se lahko s šatlji zasilno igraš kolesarski park, v katerem kolesarjem ni treba poganjati navzgor.
Šatljanje je zahtevna reč že v organiziranih parkih, kot sta v Kočevju ali Zagorju ob Savi ali kot je bil v Robidišču. Terja voznike, vzdrževana vozila, vzdrževano cesto, ni poceni in zamudno je.
Šatljanje je komplicirana reč tudi v turističnih krajih z legalnimi potmi, kot je Finale Ligure. Lastniki nekaterih šatelj služb in celo kak hotelir so pripravljeni tudi vzdrževati poti, drugi bi le šatljali in polnili mošnjičke.
Šatljanje je kaos na območjih z malo ali brez legalnih poti. Graditelji in vzdrževalci se že najdejo, šatlji tudi, niso pa nujno isti ljudje. Pa še od vsepovsod lahko pridejo drugi šatlji.
Intenzivno šatljanje je moteče za lokalne prebivalce in obremeni poti. Če kdo naredi kdaj kako furo na noge, mu verjetno ne bodo odpadle. Mogoče bo celo malo natreniral. “Glej, gonilke in verigo imam za gonjenje, pozabil sem.” Tudi električna kolesa so boljša kot intenzivno šatljanje.
In zdaj k prvi (drugi) stvari
Res se le kar vikend ali dva letno poklopita, da so razmere idealne za furanje prav v območju, ki malo kliče konflikte. Drugje po Sloveniji pa je drekec s snegom, meglo … V Ajdovščini pa sonce in suhe stezice.
In se najde nekaj sto kolesarjev, ki skupaj naredijo lepo štirimestno število fur. Ker se da. Veliko večino s šatlji.
Občina Ajdovščina po novem prenaša seje občinskega sveta. Lahko si prisluhneš vsem štirim uram debate, lahko pa verjameš, da se obeta kak obisk inšpekcijsko-policijske naveze. Za šatljanje skladno po Zakonu o pravilih cestnega prometa ne bodo nikogar kaznovali, za kolesarjenje po poteh, kjer to ni dovoljeno, pa so tam že koga. Traili nad Palami so legalni in, šment, na vrh je treba na noge (po super zabavnem Kamplc “up trailu”).