Do zadnjega kotička zasedene tribune BMX stadiona Saint-Quentin-en-Yvelines in predstave, vredne olimpijskih iger.
Hitra proga, predvsem pa proga, ki s postavitvijo objektov dopušča nešteto kombinacij skokov in manualov, je bila za tekmovalce in tekmovalke pravi izziv. Najboljših 16 moških in 16 žensk četrtkovih četrtfinalnih “obračunov” se je v petek pomerilo v polfinalnih vožnjah in nato še v finalu.
Tudi v polfinalu je bil koncept nekoliko drugačen, saj so vozili tri polfinalne preizkušnje, seštevek točk, doseženih v polfinalu pa je določil, kdo bo nastopil v finalni vožnji in lovil olimpijsko odličje.
Finale, moški
V veliki finale so se uvrstili vsi trije Francozi (Joris Daudet, Sylvain Andre, Romain Mahieu), oba Švicarja (Cedric Butti in Simon Marquart), Američan Cameron Wood, Kolumbijec Mateo Carmona Garcia in Avstralec Izaac Kennedy.
V svetovnem pokalu ali na svetovnih prvenstvih pregovorno velja, da kjer je preveč Francozov, se med dirko izločijo kar sami, a tokrat temu ni bilo tako. Čeprav je po startu kazalo, da francoski asi le niso tako dominantni, je bilo že po prvem zavoju jasno, da domačini ničesar niso prepustili naključju. Po padcu Kennedyja je francoski trio odpeljal popolno in aktualni svetovni prvak Joris Daudet se je veselil še zlatega olimpijskega odličja. Drugo mesto je pripadlo svetovnemu prvaku iz leta 2018 Sylvainu Andreju. Bron je Franciji privozil lanskoletni svetovni prvak Romain Mahieu.
Finale, ženske
Med najhitrejših osem sta se uvrstili Nizozemki Manon Veenstra in Laura Smulders, Švicarka Zoe Claessens, aktualna svetovna prvakinja Američanka Alise Wilougby, Francozinja Axelle Etienne, Britanka Bethany Shriever, Kanadčanka Molly Simpson in Avstralka Saya Sakakibara. Na žalost je brez finala ostala najtrofejnejša tekmovalka discipline BMX race, dvakratna dobitnica zlatega olimpijskega odličja, enkrat dobitnica olimpijskega srebra in šestkratna svetovna prvakinja Kolumbijka Mariana Pajon Londono.
Branilki zlata iz Tokia Shriever start ni uspel. Tekmice so jo popolnoma zaprle, Avstralka Sakakibara, najdominantnejša tekmovalka lanske sezone, ki ji letošnja ni šla najbolj po načrtih, pa se je samo odpeljala olimpijskemu zlatu naproti. Drugo mesto je na veliko presenečenje osvojila Nizozemka Veensta, bron pa je odšel v Švico k evropski prvakinji Claessens.