10. oktobra 2018

Letos je bil na Irskem med jagri v rdečem tudi Slovenec. Jani je opisal svojo izkušnjo ob prvi udeležbi na lisičjem lovu.

O letošnjem mb lovu na lisico, že tradicionalnem žuru Red Bull Foxhunt, smo že poročali v ponedeljek: Red Bull Foxhunt: Letos s kar tremi lisjaki!

Ne zamešati z damskim lovom, že septembra je namreč v Walesu lovila Rachel Atherton. No, za ponedeljkovo poročilo nismo ravno prebrskali celih rezultatov in izkazalo se je, da smo imeli slovenskega udeleženca! Jani Kraner poroča iz prve roke:

Kdor spremlja svetovni pokal v spustu, pozna legendo Roba Warnerja. Glas Freecaster.tv in sedaj Redbull.tv se je v 2016 in 2017 udeležil dogodka Red Bull Foxhunt v Rostrevorju na Severnem Irskem.

Gre za skupinski štart, kjer veliko skupino amaterskih kolesarjev lovi par profesionalnih “lisjakov”. Ta dva videa sta me tako navdušila, da sem se odločil prijavit na ta dogodek kljub tem,u da imam malo izkušenj z endurom ali spustom da sem si pred meseci zlomil ključnico.

Red Bull Foxhunt je edinstven dogodek, kjer se lahko totalni amaterji družijo z elito svetovnega pokala in svetovnimi prvaki, tako da je bilo potrebno biti izredno hiter 1. avgusta ob 12:00, ko so šle štartnine v prodajo. Vseh 550 mest je bilo razprodanih v dveh urah.

Letošnji dogodek je bil čez vikend 6. in 7. oktobra, tako da da je bil petek rezerviran za dolgo pot iz Londona do otoka Anglesey, nato trajekt do Dublina in kratko vožnja do Rostrevorja.

Rostrevor je majhen kraj, tekmovanje pa poteka v lokalnem bike parku.

V soboto zjutraj se prijaviš, pridobiš lokalno tekmovalno licenco (če si amater), štartno številko in timing chip.

Janijev strojček s številko 323, foto J.K.

Na prvem prevozu na vrh spoznaš, da je večina udeležencev tu bila že prejšnja leta in vedo, kaj jih čaka.

Prevoz je samo do polovice kvalifikacijske proge, ampak to je dovolj, da spoznaš, da je proga veliko bolj strma in kamnita, kot je videti iz GoPro videov. Prvi spust je zelo počasen, saj iščeš linije in manj strmo pot 😉

Ni tako lahko … Foto J.K.

Za udeležbo na nedeljskem glavnem dogodku je potrebno progo prevoziti vsaj dvakrat, vključno s sobotnimi kvalifikacijami, ki določijo štartno pozicijo.

Kvalifikacijska proga se prične na polovici celotne dolžine. Proga je v prvem delu široka in posejana s skoki, nato se hitro zoži v kamnite strmine in spodnji tehnični bike park del, kjer je ogromno linij in je potrebno paziti na hitrejše tekmovalce.

Moj cilj je bil preživeti vikend brez poškodb, tako da čas ni bil pomemben, pač pa biti del nedeljske dirke.

Pol ure do štarta, foto J.K.

Štart je na vrhu gore in je potrebno kolo potiskati vsaj pol ure, da prideš na vrh. To ni pomembno. Glavno je, da imaš majico na hrbtu.

Za konkurente je pozicija pomembna, da pridejo čimprej do mostu, kjer se proga zoži. Za nas zadaj je razgled super.

Kdo se boji kosmatega moža? Aja, tisto je nekaj drugega … Foto Sebastian Marko/Red Bull Content Pool

In nato štart. Šprint do mostu. Ko si začetnik in štartaš iz ozadja, te lisjaki, ki štartajo 10 sekund kasneje, prehitijo po par sekundah. Ni pomembno, tvoj cilj je prehiteti par ostalih in ne končati zadnji.

Zamašek = čas za fotografiranje, foto J.K.

Sledi 10 minut počasne vožnje do kvalifikacijske proge, ker je kolona ljudi. Vmes padci, okvare koles, spuščanje hitrejših in prehitevanje počasnejših.

Svetovni DH prvak prehiteva, foto Duncan Philpott/Red Bull Content Pool

Spodnji del je kolona, prerivanje, vzpodbujanje gledalcev in končno ciljni skok.

Veselje, da si končal in bil del tega unikatnega dogodka. Atmosfera in druženje, to je glavni čar za nekoga, ki se nima namena boriti za zmago.

Ni važno, če si začetnik ali pa profesionalec. Vsak te spoštuje in vzpodbuja, kar vsako leto privablja veliko število ljudi.