17. junija 2019

Vroča in prašna peta dirka serije SloXcup v gosteh na mednarodni dirki UCI C1 na Hrvaškem. Med elito Tanji Žakelj drugo mesto, Gregorju Dimicu peto.

Samobor je bil prizorišče pete dirke pokala SloXcup, ki je štela tudi za hrvaški pokal in točke UCI točke. Zmagi v elitni kategoriji sta tokrat osvojila Madžara Barbara Benko iz ekipe Ghost Factory Racing in Andras Parti v dresu madžarske reprezentance (na naslovni fotografiji).

Dirka je bila zelo vroča, saj je termometer pokazal 34 stopinj, dodatno pa jo je otežil še prah, ki se je dvigal na najzahtevnejšem spustu. Najprej so se na progi pomerile mlajše kategorije, na koncu pa članske in mladinske kategorije.

Najhitrejša Slovenka je bila Tanja Žakelj (Unior Devinci Factory Racing), ki je dirko končala na drugem mestu z zaostankom 2 minuti in 19 sekund. Pomerila se je z devetimi nasprotnicami. Že takoj na štartu ji je ušla Benkova, ki je do cilja ni uspela ujeti.

Barbara Benko

“Moja šibka točka je, da v začetku nisem tako hitra. Barbara se je takoj odpeljala, malo sta mi bili v napoto Srbkinji, ki sta dali vse od sebe v začetni klanec. Poznala se je napaka in Barbara je dobila nekaj sekund prednosti. Ker po prvem krogu nisem bila zraven, sem držala svoj tempo in igrala na iste karte kot vsako leto. Če ne zdrži do konca, pridem jaz naprej. Tokrat je bila Barbara močnejša,” je povedala Tanja.

Tretje mesto je osvojila članica srbske reprezentance Teodora Savić-Popović.

V moški elite kategoriji se je pomerilo 20 tekmovalcev. Na progi ni bilo poškodovanih Italijana Luce Braidota (C.S. Carabinieri) in Boštjana Hribovška (Calcit bike team), prav tako pa na štartu ni bilo njegovega ekipnega kolega Roka Nagliča.

Najhitrejši Slovenec Gregor Dimic (Energijateam.com) je v cilj prišel na petem mestu. Za Partijem je zaostal 6 minut in 11 sekund.

“Vročine se nisem bal, ker najraje dirkam v vročih pogojih. Vedno mi dobro gre. Najprej bi se rad zahvalil za fair-play, saj so mi na feed coni, ker nisem imel svoje ekipe, iz konkurenčnih ekip dajali vodo za polivat, kar mi je zelo pomagalo pri rezultatu. Proga je bila super, malo sem se zmotil pri količini pritiska v sprednji gumi, tako sem imel prvih pet krogov občutek, kot da se ne znam vozit, potem pa smo to uredili in je šlo odlično naprej. V prvem krogu smo z Italijani pobegnili, potem pa sva z enim od njih držala visok tempo, ki ga naši tekmovalci niso mogli pokrit, zato sva v cilj prišla brez težav,” pravi Gregor.

Madžar Parti je bil tokrat premočan nasprotnik tudi za Italijane. Drugo in tretje mesto sta osvojila člana C.S. Carabinieri, Daniele Braidot (+1:24) in Nicholas Pettina (+4:15), četrto pa Edoardo Xillo (KTM Protek Dama).

V prvo deseterico se je uvrstil tudi Matevž Govekar (MBK Črni Vrh). V cilj je prišel na 7. mestu (+7:50).

“Že pred dirko smo se s sotekmovalci pogovarjali, da bo težka dirka in zadnja dva kroga sta bila res peklenska. Konkurenca je bila malo okrnjena, zato se je dalo naredit tudi boljši rezultat. Zadovoljen sem s sedmim mestom in s solidno vožnjo. Na spustih sem šel previdno, a tekoče, na koncu pa se je izšlo. Vsako leto je proga bolj podobna motokros progam, zato pridem prihodnje leto s krosko,” se je pošalil Matevž.

V kategoriji do 19 let je zmagal Italijan Davide Toneatti (ASD Jams Bike Team Buja), drugi je v cilj prišel Jakob Klemenčič (MBK Črni Vrh), tretje mesto pa je osvojil Teo Pečnik (KK Ravne).

Med mladinkami pa je bila najhitrejša Ana Janežič (Energijateam.com), ki svojo formo tempira za čas evropskega prvenstva.

“Proga je bila težka, veliko je bilo težkega klanca, ki je bil zelo dolg. Spusti so bili tehnični, v prsti pa so se naredili kanali, kjer si pri zaviranju šel še hitreje. Vročina name ni tako vplivala, ker sem se zelo hidrirala in nisem imela težav. Prva dva kroga sem se borila s svojimi vrsticami, potem pa bolj z dekleti iz kategorije U23.”

Druga je bila Italijanka Asia Zontone (ASD Jams Bike Team Buja), tretja pa Tamara Homar (Energijateam.com).

Že naslednji teden, na praznični torek 25. junija, bo na Ravnah na Koroškem naslednja dirka serije SloXcup, hkrati tudi letošnje državno prvenstvo v olimpijskem krosu.