ukrajina mtb
30. marca 2022

Kot smo napovedali pred tedni, je v Kočevje prispela ukrajinska reprezentanca v krosu, ki se je ob začetku vojne v Ukrajini mudila na pripravah v Turčiji.

V Turčiji so kolesarji pozneje nastopili na še nekaj mednarodnih dirkah, nato pa so sprejeli ponudbo Kolesarske zveze Slovenije in občine Kočevje za nastanitev v Sloveniji.

V Kočevju so uredili bivanje za 14 oseb, med njimi je en trener, žena in otrok enega od tekmovalcev ter osem mladoletnih športnikov. Trojica, ki je bila na XCO Vrtojba, ostaja v zasebni nastanitvi v Vrtojbi.

Zaplet s pogoji za zaščito

Ker skupina na dan začetka vojne ni bila v Ukrajini, jim po tolmačenju pristojnih organov ne pripada status po vladnem sklepu o začasni zaščiti za razseljene osebe iz Ukrajine (Uradni list 32 z dne 9. 3. 2022), čeprav imajo tam stalno prebivališče. Ta namreč predvideva zaščito izključno za osebe, ki so “24. februarja ali pozneje razseljene iz Ukrajine”. Birokratski zaplet zaradi definicije, ki očitno ni predvidela situacije, da je bil nekdo v tujini in se zaradi vojne ni več želel ali mogel vrniti domov. Ali je le napak tolmačena, saj razseljenost ne pomeni nujno, da si šel 24. ali pozneje iz Ukrajine. Poti okoli določila zaenkrat še niso našli.

Brez zaščite so športniki in njihovi spremljevalci do nadaljnjega brez zdravstvenega zavarovanja, možnosti nadaljevanja šolanja ter denarne pomoči. Teoretično bi lahko zaprosili za status begunca, kot ga imajo begunci iz drugih držav, a to bi najverjetneje pomenilo ločeno nastanitev v azilnih domovih za mladoletne, moške, ženske in družinico, si potek tolmačijo v Kočevju.

Pomoč za ukrajinsko ekipo

Ker skupina nima pravice do zaščite, je pomoč še bolj dobrodošla. Velik del stroškov za prehrano je prevzel Spar Slovenija, izkazali so se tudi pri kočevskem Melaminu in še nekaj kočevskih podjetjih. Nekaj so na poziv Janeza Dejaka, ki največ postori okoli bivanja ukrajinskih kolesarjev, prispevale tudi fizične osebe.

Eno je poskus zagotovitve čim bolj normalnega življenja, drugo pa treniranje in nastopanje na dirkah. Tudi pri slednjem jim skušajo pomagati pri Kolesarskem društvu Melamin in MTB trail centeru Kočevje, pa tudi pri Kolesarski zveze Slovenije.

Donacije sprejema Kolesarska zveza Slovenije

Podatki za nakazila:

Kolesarska zveza Slovenije
Celovška 25, 1000 Ljubljana
št. računa: SI56 03100-1001890208
namen nakazila: “donacija”

Fotografija Janez Dejak – ukrajinski kolesarji na Kočevskem, na sredini Lenart Dejak

Preberi še

Ukrajinska XC reprezentanca prihaja v Slovenijo

Sledite nam