8. avgusta 2010

Naslova svetovnih prvakov v gorskokolesarskem maratonu sta na 107 km dolgi trasi v St. Wendlu v Nemčiji osvojila Švicarka Esther Süss in Avstrijec Alban Lakata. Blaža Klemenčič in Matej Mugerli v prvi dvajseterici.

Nova prvakinja Esther Süss, za njno v modrem in zelenem Blaža Klemenčič

Blaža na štartu za dvema legendama, olimpijskima in svetovnima prvakinjama Gunn-Rito in Sabine

Vodilna skupinica žensk v prvi polovici dirke (foto Armin Küstenbrück/Merida Multivan)

Blaža za petami Nemki Birgit Söllner, ki je končala na 5. mestu

Matej Mugerli potem, ko je prejel okrepčilo od Roberta Pintariča (v ozadju)

Jure Golčer se je vrnil na mtb, natančneje na Orbeo

Tudi Luko Rakušo je bilo lepo spet videti umazanega

Lenart Noč je trpel

Pri ženskah je Švicarka prišla v cilj s skoraj dvema minutama prednosti pred branilko naslova, Nemko Sabine Spitz, bron je še minuto zadaj osvojila Danka Annika Langvad. Blaža Klemenčič, ki ima s SP v maratonu že srebro in bron, se je morala zadovoljiti z 12. mestom. Kazalo ji je dosti bolje, saj je bila več kot polovico dirke v skupinici ob poznejši zmagovalki, a je v zadnjem delu omagala in zaostala za 13 minut.

“Pri okrepni postaji na 72 km sem bila na čelu s Süssovo in Langvadovo, Spitz je zaostala z defektom. Počutila sem se dobro, potem pa me je zabilo in sem se komaj privlekla do cilja. Tempo od začetka ni bil prehud, potem smo ga stopnjevale, da smo ostale same,” je povedala Blaža.

Moški so hitro dirko (povprečna hitrost najhitrejših je bila nad 28 km/h) odločili povsem na koncu s 5-sekundo prednostjo lanskega podprvaka Lakate, ki je napadel 2 km pred ciljem, za srebro pa je šprintala peterica. V zadnjih metrih sta bila najmočnejša Italijan Mirko Celestino in Južnoafričan Burry Stander, ki sta si tako prikolesarila srebro in bron. Brez odličij sta ostala favorizirana Švicarja Naef in Sauser na 4. in 5. mestu.

Matej Mugerli, ki je prvo polovico sezone dirkal na cesti, je bil z uvrstitvijo in 5-minutnim zaostankom zadovoljen, a ne povsem: “Zdaj vidim, kaj bi še lahko naredil bolje, tako da bi se dalo še kar nekaj pridobiti. A ni bilo slabo, trasa mi je bila pisana na kožo, bila je hitra s kratkimi vzponi.” Matej je za nastop izbral polnovzmeteno kolo.

Kratki vzponi so manj ustrezali še dvema, ki se malce selita med cestnim in gorskim kolesom: Juretu Golčerju, ki je končal na 23. mestu, ter Luku Rakuši, ki je bil 34.

Specialist Lenart Noč pa s 76. mestom in skoraj polurnim zaostankom nikakor ni mogel biti zadovoljen: “To je bila moja najslabša dirka, kar pomnim. Mučil sem se, a ni šlo nikamor, pa niti ne vem zakaj. Glavo si moram postaviti na pravo mesto in se pripraviti na DP v maratonu.”

Na prvenstvu je manjkal branilec naslova pri moških, Belgijec Roel Paulissen, ki je bil v juniju pozitiven na klomifen, čudno reč, ki naj mu sploh ne bi mogla pomagati pri ničemer razen pri zanositvi, če bi bil ženska, in ki bojda lahko v telo pride tudi nehote … Ekipa Cannondale ga je odpustila in Paulissen se, čeprav je neuradno končal kariero, trudi dokazati svojo nedolžnost.
Zadni trenutek je zaradi bolezni nastop odpovedala finska specialistka Pia Sundtedt.