25. aprila 2013

Ta teden je poslanka Pozitivne Slovenije Alenka Pavlič na ministra za kmetijstvo in okolje naslovila vprašanje o reševanju problematike gorskega kolesarstva.

Ta teden je poslanka Pozitivne Slovenije Alenka Pavlič na ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana naslovila pisno vprašanje o reševanju problematike gorskega kolesarstva.

Pri 18 letih uredbe, ki ga nihče ne more in ne želi uresničevati, si je že težko zapomniti, ali je to prvo tovrstno poslansko vprašanje. Lahko da ne.

Takole gre:

Spoštovani minister,

po oceni Slovenske turistične organizacije je pri nas med vsemi kolesarji polovica gorskih, zato je gorsko kolesarjenje eden od ključnih turističnih produktov pri razvoju in promociji aktivnih počitnic. Tega se zelo dobro zavedajo v nekaterih drugih evropskih državah, ki gorsko kolesarjenje prepoznavajo kot potencial za razvoj turistične destinacije. V Nemčiji se na kolesarske počitnice vsako leto odpravi kar 2, 3 milijona ljudi.

Slovenska zakonodaja oz. natančneje Uredba o prepovedi vožnje v naravnem okolju določa, da “je na območju Republike Slovenije v naravnem okolju prepovedano voziti, ustavljati, parkirati ali organizirati vožnje z motornimi vozili, kolesi s pomožnim motorjem in drugimi prevoznimi sredstvi, ki omogočajo gibanje, hitrejše od hoje pešca, z močjo lastnega motorja in niso namenjena izključno vožnji po cesti (v nadaljnjem besedilu: vozila na motorni pogon), in s kolesi.”.

Čeprav gorski kolesarji vztrajno opozarjajo, da kolesarjenja v naravnem okolju ni mogoče metati v isti koš z brnenjem štirikolesnikov, motorjev za motokros ali motornih sani, je 18 let stara uredba še vedno v veljavi. Vozila na motorni pogon, ki povzročajo hrup, dim in smrad, v naravnem okolju vsekakor nimajo kaj početi in je prepoved vožnje z njimi povsem upravičena. Kolesarjenje na drugi strani okolja ne obremenjuje nič bolj kot to velja za tek ali hojo. Zato bi bilo nujno, da se preuči smiselnost vsesplošne prepovedi vožnje s kolesi v naravnem okolju in se prepove le morebitna konkretna nezaželena ravnanja.

Zaradi tega, vas spoštovani minister sprašujem:
– Kakšno je vaše stališče do omenjene problematike in
– Ali načrtujete spremembo predpisov na tem področju, in če da, kdaj?

Za vaše odgovore se vam najlepše zahvaljujem.

Konec navedbe

Prispevek o raziskavi DZ iz marca 2012

Sledite nam