12. julija 2010

Ste se že ohladili in oprali prah iz vseh odprtin? Dvojno državno prvenstvo na Mariborskem Pohorju je bilo res popolno nasprotje svetovnega pokala in tudi mednarodne pokalne dirke v maju. Ne le po vremenu, saj je blato zamenjal prah, aprilske temperature pa vročina. Žal je bilo manj tudi tekmovalcev in gledalcev.

Žan Fojkar je hiter mladinec, a tokrat je bil Hölcl razred zase

Zarja Černilogar nadaljuje po pravilu, da za zmago ne sme zadnja s štarta

Saša Merljak še ni za v staro šaro, presenetil je s 4. mestom v DP članov

Dušan Lepoša je imel ponesrečen finalni nastop, ob tehničnih težavah Jamnika je bil za 13 stotink prepočasen za naslov med veterani

Slabša finalna nastopa Jamnika in Lepoše bi morda lahko izkoristil Šumbergar, a ga s pokvarjeno zavoro v finalu ni bilo v cilj

Še en master - bronasti Matevž Zupanc

Še en master – bronasti Matevž Zupanc

Domačin Timi Božič je bil drugi najhitrejši slovenski amater

Pri U15 je bilo premalo nastopajočih za pravi naslov, najhitrejši je bil Miha Ivančič

Od tujih gostov je bil med člani pri vrhu le Avstrijec Stonig, tule je hrvaški prvak Santo Tessari, ki je v finalu dosegel 20. čas

Dve prvenstvi na en vikend sta brez dvoma bolj dobrodošli kot eno samo (najraje bi videli poleg še kros). Z razvojem je prišla specializacija in tako sta le dva tekmovalca nastopila v obeh disciplinah.

Ob večjem številu dirk je bilo DP za marsikoga “le še ena dirka”, povrhu na zahtevnih progah, v vročini, za DH malce dražja od drugih (dražji prevoz izven uradnega treninga), pa še med počitnicami in v DH brez točk pokala. Verjetno je bila zato udeležba manj številčna, kot smo je sicer vajeni. Pa še izven bajkerske družine je bila prireditev skromno napovedana, zato tudi manj gledalcev. A roko na srce smo videli fer izvedeno prvenstvo, na katerem se je varčevalo na spektaklu in ne na dirki sami (npr. na varnosti, številu redarjev …).

Žal sta bila med gledalci dva z vrha seznama favoritov: v petek poškodovani Jan Cestnik v spustu, tudi najhitrejši Slovenec tukaj maja na pokalni dirki, in od prejšnjega vikenda stokajoči Luka Novak v 4krosu. A tako je v teh disciplinah in davek med najhitrejšimi se zdi letos še majhen. Na žalost ga je še nekaj vzelo prvenstvo, zlasti 4X, tako med najboljšimi kot med mladimi.

Cirkus se nadaljuje že konec tedna z dvojnim sporedom na Itak bike festu v Kranjski Gori. Tokrat ne dvojnim gravitacijskih temveč spustom in krosom. To bo sedmi in zadnji kros Pokala Slovenije v sezoni, spust pa peti. Podrobnejša napoved dogodka sledi.

Vse foto Marko Obid/two4six.net

Video 1: Vožnje 1-2 mladinci, ženske, 1-3 moški elite; izjave Blaž Hölcl, Rebeka Barlič, Nejc Rutar, Miran Vauh, Matej Drnovšek.

Video 2: Še nekaj drugih voženj, izjava Jan Cestnik, vroči sedež U17 in moški elite.