BMX, evropski pokal Verona
3. aprila 2022

Na uvodni dirki evropskega pokala BMX kar štirje Slovenci na stopničkah in še trije v finalu. V Veroni je v soboto tekmovalo 1179 tekmovalk in tekmovalcev.

Težko pričakovan začetek evropskega pokala v sezoni 2022 je prinesel nekaj odličnih uvrstitev mladih slovenskih tekmovalcev in tekmovalk v disciplini BMX race. Že lani so Mak Breznik Falk, Jošt Ložar, Mila Lampič in Pia Palčnik stali na odru za zmagovalce, a da bo začetek letošnje tekmovalne sezone tako dober, si ni mislil nihče. Mladi Slovenci pišejo novo poglavje te olimpijske dicipline in kljub majhnemu “bazenu” tekmovalcev ter pomanjkanju ustrezne infrastrukture posegajo po vrhunskih uvrstitvah in nakazujejo, da niso samo Nizozemci, Francozi, Belgijci in Italijani tisti, ki krojijo evropski vrh v kategorijah challenge.

V Veroni tudi svetovna BMX elita

Ker se svetovni pokal BMX začne šele v mesecu maju, so se vrhunski tekmovalci, ki sodijo v samo “špico” svetovnega, BMXa prišli preizkusiti tudi v Italijo. V članski kategoriji je slavil aktualni svetovni in olimpijski prvak, Nizozemec Niek Kimmann. Pri ženskah je na najvišjo stopničko stopila nekdanja svetovna prvakinja, Nizozemka Laura Smulders. V novi kategoriji do 23 let, ki so jo pri Mednarodni kolesarski zvezi UCI dodali lansko leto, sta zmagala Italijana Francesca Cingolani Ferreira in Leonardo Cantiero. Med mladinci je bil najspretnejši Belgijec Wannes Magdelijns, pri mladinkah pa njegova rojakinja Valerie Vossen.

Slovenci na prvi dirki evropskega pokala BMX:

• Tija Frank, BSX Racing Team, 3. mesto v kategoriji deklice 7 in 8 let (8 tekmovalk).
  • Aleksandar Gajić, KD Rajd, 3. mesto v kategoriji dečki 8 let (34 tekmovalcev).
  • Max Sliško, BSX Racing Team, 8. mesto v kategoriji dečki 10 let (65 tekmovalcev).
  • Maj Nanut, KD Rajd, 1/4 finale v kategoriji dečki 10 let.
  • Jaka Sever, KK Črn trn, 5. mesto v osmini finala.
  • Jošt Ložar, KD Rajd / BMX Racing Kids Team, 2. mesto v kategoriji dečki 12 let (64 tekmovalcev).
  • Tine Dovžak, KK Črn trn, je dirko končal v motih.
  • Lenart Sever, KK Črn trn, kategorija dečki 13 let, 5. mesto v osmini finala (84 tekmovalcev).
  • Mak Breznik Falk, KD Rajd, 2. mesto v kategoriji 13 let.
  • Mila Lampič, KD Rajd, je v kategoriji deklet, starih 13 in 14 let s tekmovanjem zaključila v motih (26 tekmovalk).
  • Pia Palčnik, BSX Racing Team, dekleta, 13 in 14 let 8. mesto v polfinalu.
  • Val Trinle Lampič, KD Rajd, je v kategoriji 15 in 16 let s tekmovanji končal s sedmim mestom v šestnajstini finala (163 tekmovalcev).
  • Tim Rovtar, KK Črn trn, je v katgoriji 15 in 16 let s petim mestom zaključil v šestnajstini finala.
  • Gaj Palčnik, BSX Racing Team, je bil peti v šestnajstini finala.
  • Beno Batič, KK Črn trn, je s sedmim mestom tekmovanje v kategoriji 17 do 24 let zaključil v četrtfinalu (46 tekmovalcev).
  • Nejc Heric, KD Rajd, je v kategoriji 17 do 24 let tekmovanje zaključil v motih.
  • Gaj Gorza, FLY Racing Team / TBP Lenart, je v kategoriji 17 do 24 let osvojil 4. mesto.
  • Gregor Palčnik, BSX Racing Team, je v kategoriji cruiser 45+ dirko končal na 8. mestu (21 tekmovalcev).

Vrstni redi na jstiming.nl

Danes bo na sporedu še druga preizkušnja evropskega pokala BMX v Veroni. Poročilo druge dirke s fotogalerijo vseh tekmovalk in tekmovalcev sledi v ponedeljek.

Nedeljsko preizkušnjo si lahko v živo ogledaš na dailymotion.com.