Z novim vodjem mariborskega parka o novi 8-članski ekipi in o načrtih za zimo, naslednjo sezono in naslednja leta.
Če smo bili še nedavno zlahka kar malo pesimistični glede ponudbe slovenskih kolesarskih parkov (pred leti je kazalo že dosti bolje), je letos zavel nov veter. Vsaj na Pohorju, kjer so začeli resno vlagati na Kopah in v Mariboru.
Poklepetali smo z Denisom Janežičem. Že leta je bil znan kot ustvarjalec video in foto vsebin z zemlje in snega, od Dakarja do deskanja. A ni ustvarjalen le na ta način, spreten je tudi marketinško in poslovno. Tako je v septembru pod streho mariborskega javnega podjetja Marprom prevzel vodenje Bike parka Pohorje Maribor.
In če le malo spremljate dogajanje, potem vidite, da v Bike parku Pohorje ni miru. Park bi lahko bil končno na poti do vsaj približnega izkoriščenja potencialov, ki jih ima s svojo lego, terenom in še čim.
AD: Denis, kaj je novega v Bike parku Pohorje?
Denis: S septembrom je vodenje bike parka prevzelo novo vodstvo, vključno z marketingom in multimedio. Vodenje smo prevzeli trije, ob meni sta še Nejc Šikman in Vid Štuhec. Dodali smo šejpersko ekipo, k nam so namreč prestopili fantje iz ekipe Alliance. Tako bomo sami vse leto tu urejali in gradili poti, načrtovali nove linije. Glavni oblikovalec je Jošt Štrucelj, ki zdaj živi v Mariboru, lahko bo res pokazal, kaj zna. ‘Head shaper’ pa je Gašper Jurečič. V pomoč so jima lokalni fantje, ki imajo tudi izkušnje iz avstrijskih parkov. Fajn in zelo motivirana ekipa, veselo je.
Torej ljudje, ki ste že sodelovali v parku, le reorganizirani in vi trije ste se pomaknili navzgor v vodstvo.
Da, mi trije smo že drugo leto skrbeli za marketing in multimedijo za Pohorje, za javno podjetje Marprom, tako za zimo kot za poletje. Zdaj pa so nas prosili, da prevzamemo vodenje parka, saj smo se kar veliko naučili in imeli smo ekipo, brez katere ne bi šli v to.
Kako velika je zdaj ekipa parka znotraj mestnega “avtobusnega” podjetja?
Marprom ima precej oddelkov, eden je Pohorje z direktorjem Jankom Breznikom, ki je zraven od vsega začetka, tudi največ ve o žičnicah. Sprejel nas je in videl v nas zagnanost, enako tisti, s kakršno je sam prišel v to delo. Dal nam je proste roke, da si sestavimo ekipo. V moji ekipi je z menoj osem ljudi, pa še štirje Marpromovi. Skupaj nas tako na bike parku dela dvanajst. Čez zimo skrbimo tudi za snow park.
Ni presenečenje, da tudi sredi novembra bike park dela na polno in tudi sredi zime bo, če bodo razmere to omogočale, kajne?
Da, zaradi nizke nadmorske višine spodnje postaje je cilj, da se smučanje skoncentrira med Bellevuejem in Arehom, v spodnjem delu pa bomo izkoristili novo srednjo postajo vzpenjače, ki je na 530 metrih, tako nam za zimsko delovanje bike parka ostane skoraj 300 višinskih metrov. Od tam je pet trailov, ti imajo možnost, da delujejo vse leto.
Lani in letos je bilo zgrajenega ogromno. Znaš sploh še našteti vse proge?
Seveda, tudi za naprej, haha. Nedavno smo za gradnjo novih prog legalizirali cela nova območja, tako da že vemo, kaj bomo gradili. A postopoma, imamo načrt za naslednjih pet let. Trenutno je trailov deset. Prav zdaj smo sredi preoblikovanja cele flow linije. Z Joštom sva šla čez celega, prehiter je bil in s prevelikimi skoki, zdaj bo tak, da ga bo varno prevozil vsak začetnik. Tisti, ki že nekaj zna, pa bo imel nekaj zabavnih elementov za popestritev. S petih kilometrov flowa gremo na 8 kilometrov in pol.
Konec glavne sezone je bilo torej deset trailov, koliko žičniških naprav je bilo vključenih v park?
Poleg vzpenjače še dvosedežnica Radvanje, sedežnica Stolp za olajšanje povezave med Bellevuejem in Arehom, Ruška in zgornji del sedežnice Sleme. Skupaj pet naprav.
Glavno sezono 2025 verjetno začnete z enakim številom trailom in pozneje dodajate nove?
Z vrha bomo čez zimo, če bodo razmere omogočale, zgradili nov enduro trail Bolfenk, ta bo enajsti. S srednje postaje pa še eno lažjo enduro singlico, tako, da bo vozen tudi ob obratovanju smučišča, ta bo dvanajsti.
Idej verjamem, da je toliko, da pa težko natanko rečete, koliko jih bo jeseni 2025.
Imamo vse v načrtih. Iz Red lina želimo narediti kakovosten jump trail za napredne kolesarje. Najprej za 200 metrov bomo podaljšali progo Stream, že zdaj gradimo nov start, do konca sezone pa še za 200 metrov, tako da bomo dobili kilometer in pol zabavnega enduro traila. Radi bi naredili dve coni za enduro kolesarje, ki radi tudi malo zavrtijo pedala in uživajo na singlicah. V spodnjem delu parka bo tudi nov skills park.
Zamisli in načrte verjetno brzdate le zaradi višine izdatkov?
Diplomiral sem sicer iz marketinga, doma pa imamo kar veliko finančno podjetje, tako da imamo dober poslovni načrt. Prva tri leta gre v investicije 80 odstotkov prihodkov, da postavimo dobro omrežje poti, dober park, nato pa začnemo še z dodatnimi ponudbami.
Kaj mora še imeti dober bike park poleg trailov, žičnic in vzdrževalske ekipe? Dogodke, šolo, kamp … gostinske ponudbe je že nekaj.
Res je, na vse to mislimo in urejamo. Zdaj se je odprlo parkirišče za avtodome, kjer lahko prenočiš. Za spomladi načrtujemo še odprte tuše. V načrtih je tudi kar nekaj dogodkov, najbolj si želimo državnega prvenstva v spustu, dirko serije SloEnduro in tudi dirko v krosu, ki je tu že bila. Pa veliko otvoritev sezone, trening kampe za tekmovalne ekipe na progi svetovnega pokala, ki je cela na novo urejena za dober trening. Želimo si tudi večih šol za večje število otrok, sploh za začetnike. Tudi za starejše, a zares si želimo delati z otroki. Dogovarjamo se s pokroviteljem za kolesa za test in izposojo, to bi bil testni center proizvajalca za ta del Evrope z velikim številom koles, koles za spust, enduro in električnih, imena še ne morem izdati. Želja pa nam je pripeljati nazaj tudi svetovni pokal, to bi bila za Maribor lahko nova Zlata lisica.
Na Pohorju so štirje kolesarski parki, med Kopami na zahodu in Mariborom na vzhodu še dva manjša, Rogla in Trije kralji. Boste le tekmovali ali tudi sodelovali? Se jih da povezati?
Največja moč je v povezovanju. A tudi konkurenco je dobro imeti, saj te prisili k kakovostnemu delu. Vsekakor nam je dolgoročni cilj povezati celotno Pohorje, narediti med parki kakovostne enduro traile, zabaven krog za povezavo. Morda kdaj tudi skupno vozovnico ali vikend pakete, znotraj katerih lahko obiščeš vse. Od Bellevueja do Kop je 55 km, lep krog bi bil dolg 120 km. Saj že ima kdo kaj podobnega, a ta krog bi bil kar unikaten. Vmes bi lahko prespal na Kopah ali na Rogli.
Ne bi bil krog alpskih enoslednic, pač traili po kopastem Pohorju, pa še lažje jih je narediti.
Tako je, manj skal, več zemlje, manj višincev, ampak res lepi spusti.
Ko se dobro dela in veliko vlaga, gredo verjetno navzgor tudi cene vozovnic?
Zelo minimalno, želimo si po dnevnih vozovnicah ostati med ugodnejšimi v Evropi. Pri sezonskih bi šli radi celo malo navzdol, zlasti za otroke.
Glede na zimsko obratovanje bike parka – lahko zagotovite celo leto odprte traile in celoletno vozovnico?
Imamo več možnosti – sezonske vozovnice, ki veljajo od sredine aprila do konca oktobra, takrat je odprt tudi Areh in vse proge v glavnem delu. Druga možnost pa je XL vozovnica, letošnja novost, ki združuje smučanje in kolesarjenje vse leto. To je karta za posameznika in njegovo opremo.