26. decembra 2016

Planinska zveza je priporočila Združenja planinskih organizacij alpskega loka natisnila na zloženko. Nikdar ni odveč, če jih prebereš.

Planinska zveza Slovenije je natisnila zloženko s priporočili za varno in strpno turno kolesarjenje. Pravila z 10 točkami so podobna drugim gorskokolesarskim kodeksom vedenja, dodanih je nekaj podrobnosti iz bogate zakladnice planinskega znanja.

To so priporočila, ki so jih člani Združenja planinskih organizacij alpskega loka (CAA) leta 2013 sprejeli na skupščini v Bovcu.

Nikdar ni odveč, če jih prebereš in se vprašaš, kje ga morda lomiš. Beri spodaj, v PDF na pzs.si ali če v kakšni koči srečaš kakšnega od 5000 izvodov.


Zanimivo, da v drugih jezikih ne uporabljajo izraza “turno kolesarstvo”, govorijo kar lepo o gorskem kolesarstvu (mountain bike). Na zloženki PZS ta izraz ni omenjen.

Hkrati so pri PZS izdali še zloženke Varno pohodništvo in planinarjenje, Varno na visokogorske ture in Varno na zelo zahtevnih planinskih poteh.

Novica na pzs.si

Turno kolesarstvo – varno in strpno

10 priporočil Združenja planinskih organizacij alpskega loka (CAA)

1. Zdravi na kolo
Turno kolesarstvo je vzdržljivostni šport, ki spodbujevalno deluje na srce, mišice in krvni obtok, zato od vas zahteva, da ste zdravi in da realno ocenite svoje zmožnosti. Ne postavljajte si prehudih časovnih omejitev ter intenzivnost in dolžino svojih tur stopnjujte počasi.

2. Skrbno načrtujte
Pri izbiri kolesarske ture, ki ustreza vaši vzdržljivosti in sposobnostim, naj vam bodo v pomoč specializirana literatura, zemljevidi, internet in poznavalci. Vedno prilagodite turo glede na skupino, vremensko napoved in trenutne razmere. Opozorilo turnim kolesarjem, ki vozijo sami: tudi majhna nezgoda lahko vodi do resne nesreče.

3. Kolesarite samo po ustreznih poteh
Ne kolesarite zunaj urejenih poti, da ne povzročite erozije tal. Uporabljajte samo kolesarjem dovoljene ceste in poti ter spoštujte krajevne omejitve in predpise, da se izognete nesporazumom z lastniki zemljišč, oskrbniki poti in drugimi uporabniki.

4. Preglejte svoje kolo
Pred vsakim kolesarjenjem preverite zavore, tlak v pnevmatikah, zatesnjenost koles, vzmetenje in prestave. Z rednim servisom kolesa pri specializiranem serviserju boste zagotovili, da je kolo tehnično brezhibno. Poskrbite, da je sedež v ustreznem položaju.

5. Poskrbite, da imate s seboj vse, kar potrebujete
V vašem nahrbtniku naj bodo topla oblačila, zaščita pred dežjem in vetrom, komplet za popravilo kolesa in komplet prve pomoči, pa tudi mobilni telefon (evropska številka za klic v sili: 112), baterijska svetilka ter dovolj hrane in pijače. Rokavice in očala naj zaščitijo vaše roke in oči. Zemljevid in GPS sta v pomoč pri orientiranju.

6. Vedno nosite čelado
Navzgor ali navzdol – vedno nosite čelado! V primeru padca ali trčenja vas lahko čelada zaščiti pred poškodbami glave ali vam celo reši življenje. Poškodbe preprečujejo tudi ščitniki.

7. Pešci imajo prednost
Bodite uvidevni do pešcev, tako da svojo prisotnost naznanite dovolj zgodaj in upočasnite vožnjo. Po potrebi ustavite. Če prijazno pozdravite, vas bodo lepše sprejeli. Kolesarite v majhnih skupinah in se izogibajte potem, ki jih množično uporabljajo pohodniki.

8. Uravnavajte svojo hitrost
Prilagodite svojo hitrost razmeram! Vozite previdno in bodite vedno pripravljeni na zaviranje, saj se lahko nepričakovane ovire pojavijo kadarkoli. O kolesarjenju in zavornih tehnikah lahko več izveste na tečajih turnega kolesarstva.

9. Za seboj ne puščajte ničesar
Preprečite erozijo tal in poškodbe na poteh, tako da zavirate narahlo, ne da bi ob tem zablokirala kolesa. Odnesite smeti s seboj in ne povzročajte hrupa.

10. Pomislite na živali
Divje živali se prehranjujejo v mraku, zato kolesarite pri dnevni svetlobi, da jih ne motite. Živini na paši se približajte v tempu hoje in za sabo zapirajte vrata ograd za živino.

Sledite nam