15. maja 2010

Nejc Rutar s padcem 61. Britanka Rachel Atherton in Južnoafričan Greg Minnaar sta zmagovalca prvega spusta sezone svetovnega pokala na Mariborskem Pohorju. Za zmago sta morala oba premagati tako tekmece kot svojo smolo.

Greg na Rock'n'Rollu (foto: Peter F.)

Greg na Rock’n’Rollu (foto: Peter F.)

Nejc Rutar je bil na koncu 61. (foto: Peter F.)

V cilju seveda ni bil preveč razpoložen (foto: Grega S.)

Atherton je bil danes eden tistih, ki je skočil čez 'RedBull skalo' (foto: Peter F.)

Atherton je bil danes eden tistih, ki je skočil čez ‘RedBull skalo’ (foto: Peter F.)

Brendan iz drugega mesta v kvalifikacijah na končno tretje mesto (foto: Grega S.)

Prijetno je presenetil Fabien Pedemanaud (foto: Grega S.)

Hill leti proti cilju, a danes je bil le peti (foto: Grega S.)

Steve Peat je v tem trenutku izgubil vse možnosti za dobro uvrstitev (foto: Peter F.)

Po skoraj letu dni rehabilitacije, počitka in treninga je Rachel Atherton znova na vrhu (foto: Peter F.)

Današnja zmagovalca (foto: Grega S.)

22-letna Rachel se vrača po 0 (nič) nastopih v lanski sezoni, ko je konec zime na pripravah v Kaliforniji s cestnim kolesom trčila v avtomobil in si poškodovala ramo z živcem vred. Tudi včeraj ji v Mariboru ni kazalo dobro. V kvalifikacijah je grdo padla na ciljnem skoku in v cilju poiskala zdravniško pomoč. A danes je bila očitno nared za boj. Najhitrejša je bila na vseh odsekih proge, v cilju pa je drugouvrščeno Francozinjo Sabrino Jonnier ugnala že za skoraj deset sekund!

Zgodba Grega Minnaarja in Maribora je malce posebna. Tu mu nikdar ni šlo tako, kot bi si želel. Lani je bil sicer z zvitim gležnjem s kvalifikacij tretji, a naprimer leta 1999, ko je bil v svoji prvi sezoni v svetovnem pokalu tu kot mladinec, so mu v noči pred dirko ukradli obe kolesi. Za prvo južnoafriško pohorsko zmago je bilo tesno. Sam Hill, najhitrejši iz kvalifikacij, je v takšnih razmerah vedno prvi favorit. Tokrat je bil na prvem vmesnem merjenju Avstralec še dobre pol sekunde hitrejši od Minnarja, polomil pa ga je v srednjem delu in zaostanka do cilja ni več mogel nadomestiti in je končal na 5. mestu.

Na zadnjem vmesnem merjenju je bil najhitrejši Britanec Gee Atherton, 7 stotink pred Minnaarjem, na koncu pa je na drugem mestu za njim zaostal četrt sekunde. Na tretjo stopničko je z zaostankom slabih dveh sekund prišel še drugi Britanec Brendan Fairclough.

Nejcu Rutarju, edinemu Slovencu v finalu, se je primerilo podobno kot lani: po zelo obetavnem nastopu v kvalifikacijah je v finalu padel in končal na 61. mestu, 6 mest za svojo najboljšo uvrstitvijo v svetovnem pokalu.

Naslednja “gravitacijska” postaja svetovnega pokala bo 5. in 6. junija v Fort Williamu na Škotskem. Tudi z večino ekipe Unior Tools team in Nejcem Rutarjem na štartu. Kako pa kaže vrnitvi svetovnega pokala na Pohorje prihodnje leto? Zaenkrat ne prav dobro.