Evropski BMX pokal Verona
7. septembra 2020

Končno začetek sezone evropskega pokala v disciplini race. Prvi dirki v Italiji sta bili kar uspešni za trinajst slovenskih tekmovalcev in tekmovalk. Na startu sicer skoraj polovica manj prijavljenih kot pretekla leta, a v nekaterih kategorijah zveneča imena in izredno močna konkurenca.

Proga v Veroni velja za klasiko evropskega pokala. Hkrati je ena najdaljših. Z zelo tehničnim tretjim delom, visokimi in strmimi zavoji je ena redkih v tem delu Evrope, ki ima ločeni liniji za kategoriji challenge in pro. Prav tako nudi 5- in 8-metrsko startno rampo ter zelo dolga prva dva skoka.

Stopničke in finale

Pretekli vikend se je v Italijo odpravila slovenska odprava s trinajstimi tekmovalci in tekmovalkami. Sestavljali so jo člani klubov KD Rajd, BSX Racing Team in KK Črn trn.

V Veroni smo dočakali tudi prve letošnje stopničke (Pia in Gregor Palčnik ter Tilen Frank) in preboj v finale v eni najmočnejših mlajših kategorij. To je na nedeljski dirki uspelo Maku Brezniku Falku.

Sobota

• Jošt Ložar (boys 10): Po odličnih vožnjah v motih je bil v polfinalu, na poti do finalne vožnje, vpleten v hud padec, ki ga je povzročil številka tri na svetu, Belgijec Macime Medaerts. Jošt je prizorišče zapustil na nosilih in tako končal z dirkami evropskega pokala. Poleg odrgnin in modric je dobil še nekaj šivov.
  • Mak Breznik Falk (boys 11): Zelo dobre vožnje v motih – tretje, drugo, tretje mesto in preboj do polfinala in na koncu enajsto mesto.
  • Nik Prek (boys 11): Solidne vožnje v motih – peti, četrti, četrti, preboj v polfinale, a za finale je zmanjkalo nekaj dolžin kolesa. Na koncu je dosegel 12. mesto v kategoriji.
  • Mila Lampič (girls 11 – 12): Peto mesto.
  • Pia Palčnik (girls 11 – 12): Pia je privozila prve stopnčke letošnjega evropskega pokala. Končala je na tretjem mestu.
  • Katja Stupar (girls 13-14): Po tretjem in dveh petih mestih se ni uspela prebiti v finale in je sobotno preizkušnjo končala na devetem mestu.
  • Gaj Palčnik (boys 13): po dveh petih in četrtem mestu v motih, je v polfinalu zasedel sedmo, na koncu je to zadostovalo za šestnajsto mesto.
  • Tim Rovtar (boys 14): Močna konkurenca in odlične vožnje v motih, a šesto mesto v polfinalu ni bilo dovolj za preboj med najboljših osem. Končal je na 11. mestu.
  • Beno Batič (boys 15-16): Zagotovo ena najmočnejših mlajših kategorij in ogromno vrhunskih tekmovalcev. V osmini finala je v svoji skupini dosegel sedmo mesto in ni napredoval v 1/4 finale.
  • Nejc Heric (boys 15-16): Uvrstitev med najboljših 64 oziroma v osmino finala.
  • Eva Pešak (women 17+): Po treh četrtih mestih v motih je v finalu zasedla četrto mesto.
  • Tilen Frank (men 25+): Tretje in dve četrti mesti v motih ter četrto mesto v finalu.
  • Gregor Palčnik (cruiser 45 +): Po dveh tretjih in petem mestu v motih je v finalu dosegel šesto mesto.
BMX Verona
Mak Breznik Falk in Nik Prek po startu enega izmed motov.

Nedelja

• Mak Breznik Falk (KD Rajd): Odlične predstave v motih. Dve zmagi in eno drugo mesto. Nato četrto mesto v polfinalu in preboj med osem najboljših. Nato pa z nekaj smole osmo mesto v finalu, kar velja v resnično močni konkurenci za več kot odličen rezultat!
  • Nik Prek (KK Črn trn): Peto in dve četrti mesti v motih, preboj v polfinale, tam pa sedmo in na koncu 14. mesto.
  • Mila Lampič (KD Rajd): Tri peta mesta v motih in prav tako peto mesto v finalu.
  • Pia Palčnik (BSX Racing Team): Drugo, četrto in prvo mesto v motih in drugo mesto ter še ene stopničke v finalu.
  • Katja Stupar (BSX Racing Team): Tri četrta mesta v motih in končno deveto mesto.
  • Gaj Palčnik (BSX Racing Team): Dve šeti in tretje mesto v motih, ter končno 19. mesto.
  • Tim Rovtar (KK Črn trn): Po tretjem, petem in odličnem drugem mestu v motih, je Tim v polfinalu zasedel sedmo mesto in bil na koncu uvrščen na trinajsto.
  • Beno Batič (KK Črn trn): Dve šesti in osmo mesto v motih ter končno 52. mesto.
  • Nejc Heric (KD Rajd): Osmo in dve sedmi mesti v svoji skupini v motih ter končno 57. mesto.
  • Eva Pešak (KD Rajd): Tri četrta mesta v motih in četrto mesto v finalni vožnji.
  • Tilen Frank (BSX Racing Team): Dve drugi in četrto mesto v motih, ter tretje mesto v finalu.
  • Gregor Palčnik (BSX Racing Team): Prvo, četrto, tretje mesto v motih in tretje mesto v finalu.
Takšna gneča je po navadi na koncu asfaltne klančine. Z ramo ob rami in boj za čim boljšo pozicijo.

Ne samo dirke razreda challenge, tudi dirke razreda elite

Dirkanje v kategorijah challenge je bilo v celotnem vikendu res napeto, saj so bile vožnje v skoraj vsaki vožnji (motu) atraktivne in boji “mož na moža” so bili stalnica. Nič drugače ni bilo tudi pri elitnih kategorijah, kjer so se pomerili mladinci (junior elite), člani (elite) ter mladinke (junior women) in ženske (women elite).

Tudi v teh kategorijah so bila na startu zelo znana imena. Če jih naštejemo le nekaj: Mariana Pajon (večkratna svetovna prvakinja), Laura Smulders (svetovna prvakinja), Merel Smulders (evropska prvakinja), Sylvain Andre (svetovni prvak), Eddy Clerte, Giacomo Fantoni, Michele Tomizioli, stari znanec BMX Race Ljubljana Mattia Furlan in drugi.

V soboto je med ženskami slavila Nizozemka Laura Smoulders pred Kolumbijko Mariano Pajon in Francozinjo Mathilde Doudoux. V moški elitni kategoriji je bil najspretnejši Francoz Sylvain Andre, drugi je bil rojak Eddy Clerte, tretji pa Švicar Simon Marquart. V nedeljo sta bili na prvih mestih glavni sobotni akterki, na tretje mesto pa se je prebila Latvijka Vineta Petersone. V moški kategoriji pa je slavil Clerte pred Marquartom in Andrejem.

Celotne vrstne rede skupaj z moti in ostalimi vožnjami najdeš na uec.ch.