Svetovno prvenstvo, Leogang
5. oktobra 2020

Kolesarski park Leogang bo ta teden gostil najboljše gorske kolesarje v disciplinah XCO, DH in eMTB. To bo že drugo svetovno prvenstvo na tem prizorišču, prvo je bilo leta 2012.

Le nekaj dni po dvojnem sporedu svetovnega pokala v olimpijskem krosu v Novem Mestu na Moravskem se bo začelo že 31. svetovno prvenstvo v gorskem kolesarstvu. Tekmovalci v olimpijskem krosu so imeli odlično generalko pred največjimi dikami letošnje sezone, spustaši pa, razen domačih pokalov in lokalnih dirk, še niso imeli priložnosti tekmovanj na najvišji ravni!

V Leogang na Salzburško potuje tudi četica slovenskih tekmovalcev in tekmovalk. 17 reprezentantov in še dve rezervi.

Nino Schurter. Foto Lynn Sigel / Ego-Promotion.

Lani so boje za mavrično majico dobili

Na jubilejnem 30. svetovnem prvenstvu, ki je lani potekalo na kultnem prizorišču Mont Sainte Anne v Kanadi, so naslove svetovnih prvakov osvojili:

• Spust moški: Članski svetovni prvak je postal Francoz Loic Bruni (to je njegov že četrti naslov). Jure Žabjek je dirko končal na 24. mestu.
  • Spust ženske: Tudi med članicami je mavrična majica romala v Francijo. Osvojila jo je Myriam Nicole. Monika Hrastnik je osvojila 13. mesto.
  • Spust mladinci: Avstralec Kye A’Hern je bil najhitrejši. Žak Gomilšček je osvojil 12. mesto.
  • Kros moški: Švicar Nino Schurter je osvojil že osmi naslov svetovnega prvaka.
  • Kros ženske: Najboljša na svetu je postala Francozinja Pauline Ferrand Prevot. Tanja Žakelj je osvojila odlično 8. mesto.
  • Kros mlajši člani in članice: Švicarka Sina Frei in Romun Vlad Dascalu sta postala svetovna prvaka.
  • Kros mladinci in mladinke: Naslova sta romala Veliko Britanijio k Charlieju Aldridgeju in Švicarki Jacqueline Schneebeli.
  • Štafete: Najboljša je bila reprezentanca Švice.
  • eMTB: Prvič so naslove podelili v novi disciplini pod okriljem Mednarodne kolesarske zveze. V moški kategoriji ga je osvojil Južnoafričan Alan Hatherly, Urban Ferenčak je bil triintrideseti. V ženski kategoriji je naslov pripadel Švicarki Nathalie Schneitter.

• Jan Jereb (rezerva – mladinci)
  • Matic Kranjec Žagar (rezerva – mladinci)

• Naja Stipanič (mladinke)

Seznam vseh prijavljenih najdeš na uci.org.

Vabilo v videu

Zgodovina Leoganga

Leta 2012 je Saalfelden Leogang gostil svetovno prvenstvo v spustu, olimpijskem krosu, 4krosu, eliminatorju in trialu. Spustaška proga v kolesarskem parku Leogang pa je skoraj desetletje stalnica dirk svetovnega pokala v spustu.

Start daljnega leta 2012. V ospredju Nino Schurter, Julien Absalon in Manuel Fumić. Foto Grip di Alessandro Di Lullo.

Svetovni prvaki po disciplinah

Olimpijski kros: Švicar Nino Schurter med člani, med mlajšimi člani Čeh Ondrej Cink in med mladinci Novozelandec Anton Cooper. Danes vsi trije nastopajo v članski konkurenci. Francozinja Julie Bresset med članicami, Švicarka Jolanda Neff med mlajšimi članicami in Švicarka Andrea Waldis med mladinkami.

Eliminator: Med moškimi je naslov osvojil Švicar Ralph Näf, naš Miha Halzer pa je osvojil srebro. V ženski konkurenci je svetovna prvakinja postala Švedinja Alexandra Engen.

4kros: Švicar Roger Rindernecht med moškimi in Nizozemka Anneke Beerten v ženski kategoriji.

Spust: V moški kategoriji je svetovni prvak postal Južnoafričan Greg Minnaar, v mladinski pa Francoz Loic Bruni. Slednji letos brani nalov članskega prvaka.Med ženskami je bila najhitrejša Francozinja Morgane Charre, med mladinkami pa Kanadčanka Holly Feniak.

Aaron Gwin. Še brez naslova, a z nekaj zmagami na tem prizorišču. Tudi brez verige. Foto Moritz Ablinger.

V boj za naslove že v sredo 7. oktobra

V sredo se bodo, tako je že v navadi, najprej pomerili v štafetni dirki. Ta bo na sporedu ob 12:30. Nato sledita še dirki v eMTB krosu. Moški bodo startali ob 14:30, ženske pa ob 16:15.

V četrtek bodo v olimpijskem krosu nastopili mladinke in mladinci. Prve s startom ob 13:30, slednji ob 15:30.

V petek bo ob 15:00 na sporedu dirka mlajših članov v krosu, v soboto pa nas čaka trojni spored: ob 10:00 start mlajših članic, ob 12:15 start ženske elitne in ob 14:45 start moške elitne kategorije.

Nedelja bo rezervirana za dirke v spustu. Ob 9:25 se prične start mladink in mladincev, ob 12:50 se nadaljuje z dirko članic in ob 14:10 s startom moške elitne kategorije.

Na svetovnem prvenstvu bo nastopilo 674 tekmovalcev in tekmovalk iz 48 držav.

Članske dirke v spustu in krosu boš lahko spremljal na Red Bull TV.

Profili prog za kros, eMTB in spust

Proga za spust je čista klasika, poznana iz svetovnega pokala. V dolžino meri 2,3 kilometra, za navečjo dirko letos pa so jo še nekoliko dodelali in spremenili nekaj odsekov.

Proga za olimpijski kros je čisto nova. Postavljena je ob vznožju kolesarskega parka. Ustrezala bo vsem, ki imajo radi veliko “plezanja”! Krog v dolžino meri 3,6 kilometra in ima 210 višinskih metrov vzponov.

Proga za eMTB je skoraj enaka kot tista za kros, le da so na nekaj delih dodali nekoliko bolj tehnične vzpone, ki bodo po vsej verjetnosti krojili vrstni red na dirki.