2. septembra 2012

Nova svetovna prvaka v spustu Južnoafričan Greg Minnaar in Francozinja Morgane Charre. Zarja Černilogar 14., Kevin Berginc 33. med mladinci, drugi Slovenci pod svojimi zmožnostmi.

Današnja dirka v spustu v Leogangu je pokazala, da je svetovno prvenstvo nekaj drugega kot svetovni pokal. Štiri minute na počasi sušeči se progi, ki odločajo o tem, kdo bo leto dni nosil mavrično majico, so premešale karte. Aaron Gwin, ki ima letošnji svetovni pokal že v žepu, ter Rachel Atherton, ki pred finalom vodi v razvrstitvi, sta s tehnični težavami (Gwin) oziroma padcem (Athertonova) končala brez kolajn.

Članice
Naslov je pri članicah osvojila 22-letna Francozinja Morgane Charre, ki ni sodila v najožji krog favoritinj – na lestvici UCI je na 10. mestu, v sobotnem merjenju časa je bila 4. najhitrejša. Je francoska podprvakinja, njen najboljši dosežek v svetovnem pokalu pa je 5. mesto letos v Val di Sole. Prvrenstvo je osvojila v spodnjem delu proge, saj je bila na obeh vmesnih merjenjih najhitrejša Britanka Manon Carpenter, na drugem pa je bila od nove prvakinje hitrejša tudi branilka naslova, rojakinja Emmeline Ragot. A šteje čas na ciljni črti, tam je bila Morgane Charre za dobro sekundo hitrejša od obeh. Srebro je pripadlo Ragotovi, bron Carpenterjevi.
14. mesto Zarje Černilogar je nasvetlejši dosežek slovenske reprezentance ta konec tedna. Po 12. mestu na sobotnem merjenju bi sicer lahko sanjala tudi o prvi deseterici, tudi dobre tri sekunde, ki so je na koncu od nje ločile, niso neskončnost. A uspel ji je dober nastop in mesto trdno v prvi polovici nastopajočih je uspeh.

Člani
Zmagovalec pri moških je bil malce manj presenetljiv. 31-letni Južnoafričan Greg Minnaar je najbolj stalen gost stopničk za zmagovalce v svetovnem pokalu in na svetovnih prvenstvih v zadnjem desetletju. Trikratni zmagovalec svetovnega pokala (2001, 2005 in 2008) pa je imel le en dres svetovnega prvaka, star je že devet let (2003). Tokrat je tesno, za dobre pol sekunde, premagal drugouvrščenega Britanca Geeja Athertona. Bron je osvojil Kanadčan Steve Smith, eden od nove generacije.
Slovenska trojica se je uvrstila pod svojimi zmožnostmi, a so vsaj razlogi na dlani. Miran Vauh je po dobrem vmesnem času, ki je vodil na realno mesto med 40. in 50., padel. Žiga Pandur in Nejc Rutar pa se od prebavne okužbe prejšnji konec tedna nista uspela spraviti k sebi, na fizično zahtevni progi jima je manjkalo moči.

Mladinci
Napadala je tudi peterica slovenskih mladincev. Edini opazen nastop je uspel Kevinu Bergincu s 33. mestom. Največ je bilo pričakovati od Jureta Žabjeka, a je najmlajši član ekipe – s Tilnom Lebanom bosta mladinca še naslednje leto – imel težave z verigo že v zgornjem delu proge.
V tej kategoriji je prvak prepričljivo postal Francoz Loic Bruni, med mladinkami pa Kanadčanka Holly Feniak.

Z obračunavanjem točk za po tri najvišje uvrščene kolesarje vsake ekipe so objavili tudi razvrstitve držav. Slovenija je med članicami 8. med 14. ekipami, 17. med 34 ekipami pri članih ter 13. med 21 ekipami pri mladincih.

Prvenstvo v gorskem kolesarstvu se bo v prihajajočem tednu nadaljevalo s štafeto, olimpijskim krosom in eliminatorjem v bližnjem Saalfeldnu.
Na mtb.si pa boste pred poročanjem s krosa našli še kakšno fotogalerijo in video (najprej enega z izjavami naših po DH) z gravitacijskega dela.