Zadnji dan dirkanja gorskih kolesarjev na superkolesarskem svetovnem prvenstvu. V olimpijskem krosu s tremi Slovenci, ki so prikazali izredno dobre vožnje.
Še zadnjič po progi za olimpijski kros v gozdu Glentress oziroma po poteh v istoimenskem kolesarskem parku. Za naslove najboljših so se merili tekmovalci in tekmovalke elitnih kategorij. Pri ženskah elite smo imeli dve predstavnici – prekaljeno Tanjo Žakelj in mlado Vito Movrin, ki je prestopila iz kategorije do 23 let. Pri članih je nastopil štirikratni državni prvak Rok Naglič.
SP Glasgov, ženske elite
Francozinji razred zase
Prva pretendentka za naslov svetovne prvakinje je bila zmagovalka treh letošnjih preizkušenj svetovnega pokala, aktualna evropska prvakinja v olimpijskem krosu in aktualna svetovna prvakinja v kategoriji do 23 let v ciklokrosu, 21-letna Nizozemka Puck Pieterse. Šampionki v senci in glavni izzivalki sta bili Francozinji Loana Lecomte in branilka naslova Pauline Ferrand-Prevot. Čeprav slednji start ni najbolje uspel, je kmalu po polovici prvega kroga sedem krogov dolge dirke prišla na čelo manjše skupine najboljših tekmovalk in začela diktirati tempo.
Pauline gre na vse ali nič
Čeprav se je kmalu postavila v ospredje, je Ferrand-Prevot vozila resnično s pol prestave več. Na drugem mestu ji je skušala slediti Loana Lecomte, iz ozadja se je prebijala Avstrijka Mona Mitterwallner, boj za stopničke pa so bile še Puck Pieterse, Britanka Evie Richards in odlična švicarska tekmovalka v kratkem krosu Alessandra Keller. Ko je že kazalo, da bo Pieterse osvojila bron, je napadla Mitterwallner, obe pa nista imeli niti najmanjše možnosti ogroziti vodilnih Francozinj. 21-letna Mitterwallner se je do konca dirke preveč “iztrošila” in Puck Pieterse se je odpeljala svetovnemu bronu naproti.
Pauline Ferrand-Prevot je rutinirano slavila drugi zaporedni naslov v olimpijskem krosu oziroma drugi naslov na letošnjem svetovnem prvenstvu, Loana Lecomte je bila zadovoljna z drugim mestom, Puck Pieterse pa je taktično in v slogu dirk v ciklokrosu osvojila svoj prvi članski bron.
Kako pa Slovenki na SP Glasgow?
Tanja Žakelj in Vita Movrin sta startali odločno in hkrati odlično. Tanja je vozila v svojem ritmu. Ritmu, ki ga poznamo z njenih dirk svetovnega pokala, Vita pa se je želela dokazati in je v začetnih krogih dala vse od sebe, se vozila na robu dvajseterice, kasneje nekoliko zdrsnila po lestvici, a še vedno držala ritem najboljših. Tanja Žakelj kot prekaljeni “dizel” motor pa je kljub začetni izgubi nekaj mest vozila konstantno, napredovala iz kroga v krog ter na koncu dosegla svoj letošnji najboljši rezultat, 23. mesto! Vita Movrin in njena prva sezona v elitni konkurenci? Odlično. 32. mesto in občuten napredek!
SP Glasgow, moški
Zmeda, protesti in nenadne odločitve UCI
Mednarodna kolesarska zveza je že pred glavn moško dirko poskrbela za negodovanje tekmovalcev in reprezentanc, saj so zaradi zvezdnikov van der Poela, Pidcocka in Sagana spremenili pravila in tekmovalce postavili v peto startno vrsto, saj bi ti po veljavnem pravilniku UCI morali startati skoraj čisto iz ozadja. Temeljitejšo razlago najdeš na tem mestu.
Desetkratni svetovni prvak na koncu brez pravega odgovora
Ali bo Švicar Nino Schurter osvojil še enajsti naslov? Bo Tom Pidcock ponovil vožno z olimpijskih iger? Bo morda uspelo Švicarju Mathiasu Flückigerju. Bo imel več sreče kot na OI Tokio Nizozemec Mathieu van der Poel, ali pa Španec David Valero Serrano?
Na koncu startnega kroga je padel Mathieu van der Poeli, poškodoval koleno in odstopil. Kmalu zatem je vajeti v svoje roke prevzel Nino Schurter, sledil mu je Južnoafričan Alan Hatherly, blizu je bil tudi Francoz Victor Koretzky. Nato se je vodilnim hitro pridružil Tom Pidcock, tudi Italijan Luca Braidot je bil blizu. Iz ozadja se je prebijal še Novozelandec Sam Gaze. Prvi v vodilni skupini, ki je odpadel, je bil Belgijec Pierre de Froidmont.
Nato se je izoblikovala trojica Pidcock, Schurter in Hatherly. Hatherlyja sta kmalu zamenjala Gaze in Koretzky. V šestem od osmih krogov je napadel Pidcock, Schurter in ostali pa niso našli odgovora. Tako se je Thomas Pidcock odpeljal prvemu naslovu svetovnega prvaka v olimpijskem krosu naproti. Sam Gaze je izkoristil priložnost in prehitel prvega favorita Schurterja ter šel v lov za Britancem. Do zlata mu je na koncu zmanjkalo le 19 sekund. Desetkratni svetovni prvak Schurter se je zadovoljiti z bronom in zaostankom 34 sekund.
Rok rutinirano
Štirikratni državni prvak Rok Naglič je startal iz zadnjih vrst, se komaj izognil padcu v startnem krogu, a z izredno vožnjo uspel priti do 56. mesta. Pustimo uvrstitev ob strani, največ šteje zaostanek za zmagovalcem in za prvo trideseterico najboljših. Rok je za novim svetovnim prvakom zaostal 6 minut in 12 sekund, za tridesetim mestom pa dve minuti. To je podatek, ki daje slovenskemu članskemu krosu pravo vrednost. Ni več krog zaostanka, ni več 10 minut zostanka za elito, temveč mnogo manj. Rok je prikazal resnično dobro vožnjo, predvsem pa napredek. In to šteje.