4. julija 2018

V dolini sonca bo ta vikend res pestro! Poleg svetovnega prvenstva v 4krosu si bodo od petka popoldan do nedelje sledile dirke v kratkem krosu, spustu in v olimpijskem krosu.

Commezzadura bo med 6. in 8. julijem gostila četrti dirki svetovnega pokala v spustu in olimpijskem krosu, prav tako bo tretjič v sezoni na sporedu še dirka v kratkem krosu. Progi za kros in spust sta že prava stalnica, pred vsako dirko pa sta deležni manjših popravkov, a glavnina ostaja enaka.

Na kratko

Spust: Proga v Bikelandu je divja, hitra in tehnično zahtevna. V dolžino meri 2139 metrov, tekmovalci pa se spustijo za 548 višincev. Progo so poimenovali Black Snake in to ime si vsekakor zasluži. Nesporni kralj na tej progi je Aaron Gwin, ki ima že štiri zmage. Pri ženskah je kraljica Rachel Atherton, ki je od leta 2008 zbrala pet zmag, s tem da je prvo zmago zabeležila na svetovnem prvenstvu. Se pravi štirikrat svetovni pokal in enkrat svetovno prvenstvo.

Pri moških je z dvema zaporednima zmagama Francoz Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) v naletu in glede na to, da je lani na dirki končal samo za Gwinom, je pričakovati odlično dirkanje tudi ta vikend. Ne gre prezreti niti najhitrejšega na kvalifikacijah zadnjih dveh dirk! Američan Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate) je presneto hiter, samo finalne vožnje mora dokončati. Tukaj je še zmagovalec iz leta 2016 Britanec Danny Hart (Madison Saracen Factory), ki mu tovrstne proge ustrezajo. In pa trojec željnih zmage – Loris Vergier, Laurie Greenland in Troy Brosnan.

Amaury Pierron je lani poletel do drugega mesta.

Na prvem mestu seštevka svetovnega pokala je Pierron, ki ima 53 točk prednosti pred Gwinom. Na tretjem mestu jez 90 točkami zaostanka Avstralec Troy Brosnan (Canyon Factory DH)

Pri dekletih je Britanka Rachel Atherton (Trek Factory Racing) v odlični formi. Proga v VdS ji ustreza in velja za prvo favoritinjo. Francozinja Myriam Nicole (Commencal Vallnord) je v odlični formi. V Ft. Williamu je za Rachel zaostala le 6 desetink sekunde. V boj za vrh pa se bosta vsekakor vmešali Britanka in Avstralka – Tahnee Seagrave (Transition Bikes / Muc Off Factory Racing) in Tracey Hannah (Polygon UR).

V skupnem seštevku ima Myriam deset točk prednosti pred Rachel, tretja je Tahnee, ki zaostaja že za 174 točk.

Kros: Tehnični del kroga je speljan okoli proge za 4kros, nekajkrat jo tudi preči. Ima en zelo hiter spust, dolgo ravnino po travniku in dokaj monoton, a vseeno ne tako nedolžen klanec po gozdni poti. Nekaterim proga resnično ustreza, drugim pač ne. Prvi favorit je vsekakor Švicar Nino Schurter. Da je v odlični formi, je dokazal na nedavnem državnem prvenstvu, ko je strgal verigo, pretekel pol kroga in se na koncu zmagovalcu približal na vsega manj kot minuto.

Francoz Maxime Marote (Cannondale Factory Racing), drugi v skupnem seštevku svetovnega pokala, je željan zmage, a mu po navadi zmanjka le nekaj sekund. Morda bo na progi v Bikelandu vozil hitrejši tempo in skušal zlomiti Schurterja. Pri tem mu bo vsekakor v pomoč Nizozemec Mathieu Van Der Poel (Corendon Circus) in pa Sam Gaze (Specialized Racing). Novozelandec je namreč edini, ki je v tej sezoni že premagal Švicarja.

Ko je v formi, je nepremagljiva. Jolanda Neff.

Med dekleti lahko dirko zmaga skoraj katera koli iz prve deseterice. Pričakovati je, da bosta glavni akterki začetnih krogov Švicarka Jolanda Neff (Kross Racing) in Danka Annika Langvad (Specialized Racing). Na polovici dirke, če ne bosta imeli prevelike prednosti, se jima zagotovo pridružita lanskoletna zmagovalka svetovnega pokala in povratnica po poškodbi Ukrajinka Jana Belomojna (CST Sandd American Eagle) in Francozinja Pauline Ferrand Prevot (Canyon Factory Racing).

Slovenci na startu v VdS

V krosu bo v kategoriji do 23 let nastopil Rok Naglič, v članski kategoriji bo Gregor Krajnc (oba Calcit Bike Team) skušal dober rezultat narediti ali vsaj ponoviti potek dirke v Albstadtu.

Tanji Žakelj (Unior/Devinci Factory Racing) proga v Val di Sole ne ustreza preveč (ali ne več tako zelo kot pred desetimi leti, ko je tu postala svetovna prtakinja v krosu med mlajšimi članicami), a ob dobrem startu lahko preseneti in v drugem delu dirke stopnjuje svoj tempo tako kot zna in lahko se približa najboljšim!

Med spustaši se bo prvi na progo podal Rajdov mladinec Žak Gomilšček, ki je odlično dirkal na zadnji dirki evropskega pokala iXS.

Monika! Gaaaasssssss!

Pri dekletih bo aktualna evropska prvakinja in zmagovalka zadnje dirke evropskega pokala ter trenutno sedmouvrščena v svetovnem pokalu Monika Hrastnik (Črn trn) skušala izenačiti ali celo izboljšati rezultat iz Ft. Williama.

V članski spustaški kategoriji bodo nastopili Rudi Pintar (Sinter Brakes), ki se prvič preizkuša v članski konkurenci, Luka Berginc (KK Črn trn), ki ima dobro popotnico z dirk evropskega pokala, “zimzeleni” Miran Vauh (KK Črn trn), ki bo iskal novo priložnost za preboj v finale in povratnik po poškodbi ter najboljši slovenski spustaš Jure Žabjek (Unior/Devinci Factory Racing).

Startna lista

Kako so se razpletne lanske preizkušnje?

Kros: Med mlajšimi člani je Rok Naglič (Calcit Bike Team) dirko končal na 48. mestu. Letos zagotovo, tudi po pokazanem na prvih dirkah, cilja mnogo višje.

Tanja Žakelj je lani zadnjo dirko svetovnega pokala končala na 26. mestu, zmago je osvojila Švicarka Jolanda Neff (Kross Racing Team), druga je bila zmagovalka v seštevku svetovnega pokala Ukrajinka Jana Belomojna (CST Sandd American Eagle), tretja pa je bila Jolandina moštvena kolegica, Poljakinja Maja Wloszczowska.

Pri moških je Švicar Nino Schurter (Scott-SRAM MTB Racing Team) zabeležil šesto zaporedno zmago v sezoni in ostal neporažen. Za njim sta se uvrstila Francoza Stephane Tempier (Bianchi Countervail) in letos športno upokojeni Julien Absalon (BMC Mountain Bike Racing Team).

Rudi Pintar letos prvič med člani.

Spust: na zadnji dirki je bilo v moški konkurenci zares napeto. Kar trije so se borili za skupno zmago, a karte so bile najbolj naklonjene Američanu Aaronu Gwinu (YT Mob), ki je tako osvojil še peti naslov skupnega zmagovalca. Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) je zaradi predrte pnevmatike končal v ozadju, Troy Brosnan (Canyon Factory DH) je bil peti. Končni vrstni red na lanski driki je bil – Gwin, Pierron, Bruni, Vergier in Brosnan. Najbolj pa je slovenske navijače razveselil Jure Žabjek, ki je s šestindvajsetim mestom na dirki končal kot 14. v skupnem seštevku lanskega svetovnega pokala!

Pri dekletih je slavila Tahnee Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory). Z drugim mestom na dirki si je Francozinja Myriam Nicole (Commencal Vallnord) zagotovila skupno zmago v svetovnem pokalu. Monika Hrastnik (KK Črn trn) je po petem kvalifikacijskem času na dirki osvojila osmo mesto.

Vikend spored

Že v petek bo pestro, saj bodo na sporedu kvalifikacije spusta v mladinskih in članskih kategorijah z začetkom ob 12. uri in 30 minut. Ob 17. uri in 30 minut se bosta začeli ženska, tričetrt ure kasneje pa moška dirka v kratkem krosu.

V soboto se bodo že 15 minut do 10. ure začele finalne vožnje mladinskih kategorij v spustu. Od pol enih dalje pa bosta na sporedu še ženska in moška elitna kategorija.

Nedelja bo rezervirana za dirke v olimpijskem krosu. Mladinke bodo startale že ob pol devetih zjutraj. Zadnja dirka pestrega vikend dogajanja v Bikelandu bo moška članska preizkušnja, ki bo na sporedu ob 14. uri in 50 minut.

Dirke elitnih moških in ženskih kategorij v spustu in olimpijskem krosu si boš lahko ogledal na redbull.tv.  Začetek prenosov že v petek ob 17. uri in 20 minut.