7. avgusta 2019

Lenzerheide, prizorišče lanskega svetovnega prvenstva, letos gosti šesti dirki v kratkem in olimpijskem krosu ter sedmo dirko spusta. Na startu tudi pet slovenskih tekmovalcev.

Lenzerheide, prizorišče lanskega svetovnega prvenstva, bo med 9. in 11. avgustom predzadnja postaja letošnjega svetovnega pokala. Proga za kros je bila prvič predstavljena na švicarskem pokalu leta 2014. Svetovni pokal je Lenzerheide že gostil med leti 2015 in 2017. Ta vikend bodo na tem prizorišču na sporedu šesta dirka v kratkem in olimpijskem krosu ter sedma dirka v spustu. Tudi s petimi slovenskimi tekmovalci in tekmovalkami.

Na kratko

Proga za kros glede na lanskoletno ostaja skoraj nespremenjena. Po prvem vzponu sledi “Heidi’s Hell”, spust, ki je lahko zelo hudičev in težak, še posebej, če nisi v prvi skupini. Zanimivo zna postati v spodnjem delu spusta, ki je posejan s koreninami, te postanejo zelo spolzke v dežju. V 4,2 kilometra dolgem krogu je potrebno preplezati 188 višinskih metrov vzponov, vmes pa tekmovalce čakajo odseki “Mitas Muddy Climb”, “Lenzerheide Cliff” in “Ochsner Sport Dual slalom”, kjer sta na voljo dve vzporedni trasi.

Dolžina proge za spust znaša skoraj 2,3 kilometra. Od starta do cilja pa se spusti za 413 višinskih metrov. Letos brez s skalami posejanega “Cornercard Rock Garden”, a vseeno v lovu na hitrostne rekorde s “X-Class Full Gas Step Up”, nekaj novih linij v gozdu in ciljni “Red Bull Drop of Fame”. Snovalci proge, med njimi je tudi legenda spusta Steve Peat, pravijo, da bo letošnja proga resničen izziv. Tudi z gozdnim delom, ki je zagotovo najbolj strm med vsemi letošnjimi progami.

Vabilo v Lenzerheide

Najhitrejši v 2017

Na zadnji dirki svetovnega pokala v spustu je slavil Greg Minnaar pred Troyem Brosnanom in Dannyjem Hartom, Laurie Greenland, zmagovalec v Dolini sonca, je bil četrti, Jure Žabjek pa odličen deseti!

Med dekleti je na najvišji stopnički stala Myriam Nicole, druga je bila Rachel Atherton, tretja pa Emlie Siegenthaler. Monika Hrastnik je osvojila 10. mesto. Pri moških je do zmage prišel Nino Schurter, z drugim mestom je presenetil mojster velikih tekmovanj Jaroslav Kulhavy, tretji pa je bil morda največje presenečenje, Rus Anton Sintsov.

V krosu prvenec Britanke Annie Last, drugo mesto zimzelene Norvežanke Gunn-Ritte Dahhle Flesjaa in tretje mesto Ukrajinke Jane Belomojne. Tanja Žakelj je osvojila enajsto mesto.

Najhitrejši v 2018

Lani je bilo na obeh progah svetovno prvenstvo. V spustu je prvak postal Loic Bruni. Drugo in tretje mesto sta osvojila Martin Maes in Danny Hart. Med dekleti je svetovna prvakinja postala Rachel Atherton, drugo mesto je osvojila Tahnee Seagrave, tretja je bila Myriam Nicole.

V krosu je svetovni prvak postal Nino Schurter, drugo mesto je pripadlo Gerhardu Kerschbaumerju, tretje pa Mathieu van der Poelu. Pri dekletih je naslov pripadel Kate Courtney, druga je bila Annika Langvad in tretja Emily Batty. Tanja je končala na 37. mestu.

Slovenci na startu

Na dirko je prijavljenih pet tekmovalcev in tekmovalk. Drugouvrščeni iz Doline sonca Žak Gomilšček bo napadal še eno vrhunsko uvrstitev, Monika Hrastnik ima po eni odpeljani dirki že boljši občutek na kolesu, Tanja Žakelj je ujela pravi dirkaški ritem in bo zopet lovila najboljši rezultat sezone, za Jureta Žabjeka upamo, da je sanacija poškodbe končana in bo nared za vrhunsko predstavo, Luka Berginc pa bo skušal ujeti finale v elitni moški kategoriji spusta.

Če te zanima, kakšno vreme ta vikend čaka najboljše v spustu in krosu, klik

Prenosi v živo na RedBull TV. Vse dodatne informacije o trojčku svetovnega pokala najdeš na mtbworldcup.ch. Dogodek na facebooku