8. junija 2019

Nekaj presenečenj na vrhu in trije Slovenci v jutrišnjem finalu tretje dirke svetovnega pokala v spustu.

V moški konkurenci hud boj za prvo mesto na kvalifikacijah. Med članoma ekipe Santa Cruz Syndicate je bil veteran hitrejši od nepredvidljivega mladca, na tretje mesto se je uvrstil vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala. Jure Žabjek zopet mojstrsko, nekoliko zadržana vožnja Monike Hrastnik in najhitrejši čas Avstralke. V mladinski konkurenci Francoz brez konkurence, a z enim Slovencem v jutrišnjem finalu.

Moški

Južnofričan Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) še ni za odpis. Veteran in nauspešnejši gorski kolesar v spustu, ki se ponaša s kar 21 zmagami, je bil najhitrejši in bo jutri startal kot zadnji. Njegov čas pa 3 minute 19 sekund in 444 tisočink. Le 0,166 sekunde zaostanka si je na koncu nabral njegov moštveni kolega Francoz Loris Vergier. Tretje mesto je osvojil vodilni v svetovnem pokalu Avstralec Troy Brosnan, ki je zaostal 1,6 sekunde.

Odlično predstavo je pokazal Jure Žabjek, ki je z zaostankom dveh sekund in pol osvojil 5. mesto! Ostali zvezdniki svetovnega pokala s se uvrstili na sledeča mesta – Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) je bil četrti, Danny Hart (Madison Saracen Factory Team) je bil sedmi, Aaron Gwin (Intense Factory Racing) mesto za njim, Loic Bruni (Specialized Gravity) je bil enajsti, Laurie Greenland (MS Mondraker Team) dvanajsti …

Rudi Pintar (Sinter Brakes Team) in Luka Berginc (KK Črn trn) se nista uvrstila v finalne vožnje. Rudi je končal na 149. , Luka pa na 107. mestu.

Ekipa Unior/Devici Factory Racing

Tokrat se je trem spustašem pridružil tudi enduro/pumptrack razbijač Novozelandec Keegan Wright, ki pa na kvalifikacijah ni startal. Najvišje uvrščeni tekmovalec slovensko-kanadske ekipe Američan Dakotah Norton je osvojil 13. mesto (+4,507), Kanadčan Kirk Mcdowall je bil petinpetdeseti (+9,153)

Ženske

Na prvo mesto v kolesarskem parku v Leogangu se je uvrstila zmagovalka mariborskih kvalifikacij in drugouvrščena v seštevku svetovnega pokala Avstralka Tracey Hannah (Polygon UR). Za progo je potrebovala 3 minute 44 sekund in 492 tisočink. Na drugo mesto se je uvrstila Britanka Rachel Atheron (Atherton Bikes), ki je zaostala 0,588 sekunde. Tretje mesto je bilo na koncu rezervirano za Nemko Nino Hoffmann, ki je zaostala za 5,793 sekunde, ob enem pa zabeležila najvišjo izmerjeno hitrost na progi, ki je znašala 53,11 kilometra na uro.

Monika Hrastnik (Dorval AM) je z zaostankom 23,7 sekunde zasedla 12. mesto. Špela Horvat (Be Fly World Team) je bila enaintrideseta.

Mladinci

Še enkrat v tej sezoni je najboljši čas na kvalifikacijah postavil Francoz Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord). Ura se je ustavila pri treh minutah, 25 sekundah in 6 desetinkah. Na drugem mestu pa presenečenje – Daprelin rojak Matteo Iniguez je zaostal le 2,7 sekunde, hkrati pa imel najvišjo izmerjeno hitrost, ki je znašala 57,48 kilometra na uro. Na tretje mesto se je uvrstil Američan Joseph Foresta (GT Factory Racing), njegov zostanek za drugouvrščenim le desetinka sekunde.

Slovenska tekmovalca v dresih ekipe Sinter Brakes Team, Žak Gomilšček in Marko Niemiz, sta se uvrstila v prvo polovico nastopajočih mladincev. Žaku je uspela odlična vožnja, zaostal je 10 sekund in pol in se uvrstil na 17. mesto ter v jutrišnji finale. Marko Niemiz je zaostal desetinko manj kot sedemnajst sekund, kar je bilo dovolj za 36. mesto.

Mladinke

Brez presenečenj na vrhu. Na prvo mesto in s časom krepko pod 4 minute (3.50,757) se je uvrstila Avstrijka Valentina Höll (Sram TLD Racing). Drugo mesto je z 18 sekundami zaostanka osvojila Američanka Anna Newkirk (Sram Young Guns Racing), tretja je bila Norvežanka Mille Johnset (Atherton Bikes). Zaostala je 21 sekund in pol. Navišjo izmerjeno hitrost sta si delili Newirkova in Johnsetova, ta je znašala okroglih 50 kilometrov na uro.