27. avgusta 2019

Od srede 28. avgusta, do nedelje 1. septembra se bodo v kanadskem zimsko-športnem središču za naslove pomerili najboljši tekmovalci v krosu in spustu.

Jubilejno, 30. svetovno prvenstvo v gorskem kolesarstvu gosti zimsko-športno središče Mont Sainte Anne. Klasično prizorišče dirk svetovnega pokala v krosu in spustu bo že tretjič v zgodovini gorskokolesarskih prvenstev gostilo najpomembnejši dogodek leta.

Prvič je bilo v MSA svetovno prvenstvo leta 1998, drugič pa 2010. To kar delajo prireditelji v kanadski provinci Quebec je hvale vredno, saj so od leta 1991, ko je bila dirka na tem prizorišču prvič v sklopu svetovnega pokala, gostili že 27 dirk na najvišjem nivoju! Tako v olimpijskem krosu, kot v spustu, vmes sta programu svetovnega pokala delala tudi dual slalom in kasneje 4kros.

Uradna otvoritev letošnjega svetovnega prvenstva bo 28. avgusta, čeprav na prizorišču že cel teden poteka tudi veteransko svetovno prvenstvo. Prvi izmed dirk bosta na sporedu premierna dirka v krosu z e-MTB in pa klasična dirka štafet. Glavnina dogajanja pa po običajnem vrstnem redu – med petkom in nedeljo.

Kratek video napovednik

Progi za kros in spust

Krog je dolg 4987 metrov in ima 266 višinskih metrov vzponov. Proga velja za tehnično, še posebej z odsekoma La Beatrice in La Perdrix. Zelo zahteven je tudi vzpon La Maemotte. Proga za spust v dolžino meri 2,9 kilometra, vmes se tekmovalci spustijo za 650 višincev. Povprečna hitrost znaša skoraj 40 kilometrov na uro.

Kaj se je na dirkah svetovnega pokala v MSA dogajalo lani?

Spust: Aktualni svetovni prvak Francoz Loic Bruni je osvojil svojo prvo zmago sezone. Avstralec Troy Brosnan je na drugem mestu zaostal le 32 stotink sekunde. Britanec Danny Hart, zmagovalec kvalifikacij, je bil tretji s sekundo več zaostanka. Francoz Amaury Pierron pa je s četrtim mestom po treh zmagah v letošnji sezoni že osvojil zmago v skupni razvrstitvi svetovnega pokala.

S časom 4 minute 51 sekund in 443 tisočink zmagoslavje Rachel Atherton. Britanka se je zopet vrnila na prestol in zmagovalko včerajšnjih kvalifikacij, rojakinjo Tahnee Seagrave ugnala za 5 sekund. Na tretje mesto se je uvrstila Avstralka Tracey Hannah (Polygon UR), ki pa je zaostala že za debelih 20 sekund.

Kros: Po slabem startu Nina Schurterja in njegovih dveh defektih je njegov rojak in švicarski državni prvak Mathias Flueckiger slavil svojo prvo zmago v svetovnem pokalu. Imel je tudi nekaj sreče, saj je njegov tekmec za prvo mesto Anton Cooper padel na enem od skalnatih spustov v zadnjem krogu in je imel Švicar tako prosto pot do zmage. Drugi je bil italijanski državni prvak Gerhard Kerschbaumer, ki je bil še v predzadnjem krogu v igri za zmago, a je tudi on padel na skalah in potreboval nekaj časa, da je prišel k sebi. Nato pa se je v zadnjem krogu s petega mesta prebil na drugo. Tretje mesto je osvojil francoski državni prvak Titouan Carod.

Pet dni po naslovu evropske prvakinje je Švicarka Jolanda Neff zmagala tudi v Mont Sainte Anne in to s prednostjo dveh minut pred Danko Anniko Langvad in Kanadčanko Emilly Batty, ki je nekaj časa lovila drugo mesto, a se je na koncu morala zadovoljiti s tretjim.

Kaj lahko pričakujemo letos?

mtb.si napoveduje, oziroma mtb.si ocenjuje glede na letošnje rezultate v svetovnem pokalu:
V članski kategoriji spusta se bo bil boj med petimi tekmovalci. Francoz Loic Bruni je mojster svetovnih prvenstev, branilec naslova in trikratni svetovni prvak, ki mu je leto uspel nor začetek tudi na dirkah svetovnega pokala. Njegov rojak Amaury Pierron je na krililih zadnjih dirk, saj se mu je “odprlo” in niza zmage. Svojo formo je našel tudi veteran in prav tako trikrat že svetovni prvak Južnoafričan Greg Minnaar, ne gre prezreti še Britanca Dannyja Harta in povratnika po poškodbi, petkratnega zmagovalca svtovnega pokala, a nikoli svetovnega prvaka Američana Aarona Gwina.

Pri ženskah letos ne bo branilke naslova Britanke Rachel Atherton, ki je poškodovana. Vse oči bodo uprte v Francozinjo Marine Cabirou, ki je z zadnjima dvema drikama dokazala, da je zeloooo hitra! Po poškodbah se na velika tekmovanja vračata Britanka Tahnee Seagrave in Francozinja Myriam Nicole. Ne vemo kako je z njuno forma, a dekleti sta vedno sposobni priti med najboljše tri. Tu je je še vodilna v svetonem pokalu Avstralka Tracey Hannah, ki je bila na svetovnih prvenstvih že trikrat tretja, a nikoli višje. Najbližje naslovu je bila lani Seagravova, Myriam Nicole pa v letih 2017 in 2016.

V olimpijskem krosu bo Švicar Nino Schurter lovil svoj osmi naslov! Letos ni bil najbolj prepričljiv, saj je konkurenca zelo izenačena, a je Nino mojster velikih tekmovanj. Veliko nevarnost bo Švicar imel v Francoskih reprezentantih, a mislimo, da mu bosta najbližje Brazilec Henrique Avancini in Italijan Gerhard Kerschbaumer.

Pri damah nas je presenetila vrnitev Švedinje Jenny Rissveds, tudi zmagovalke zadnje dirke svetovnega pokala, a prva favoritinja bo Švicarka Jolanda Neff. Branilka naslova Kate Courtney na zadnjih dirkah ni blesela, je pa imela odličen tekmovalni uvod v letošnjo sezono. Ne gre odpisati niti Francozinje Pauline Ferrand Prevot.